България завърши със загуба световните квалификации и няма да играе на бараж за класиране на световното първенство през 2014 година. Нашите допуснаха поражение с 0:1 на Националния стадион „Васил Левски“ от Чехия. С това приключи успешна кампания за „лъвовете“, които никой не слагаше в сметките в трудната група с Италия, Чехия, Дания, Армения и Малта. Националите записаха три победи – две срещу Малта и една срещу Армения, направиха две равенства срещу Дания и още две – навън с Чехия и в София с Италия. Допуснахме три поражения – като гости от Италия, Армения и днес от Чехия в София.

Всъщност, нашите надежди за бараж минаваха през добро развитие в група "Е", но и там нещата не се стекоха добре за нас. Исландия завърши на второ място и дори и да бяхме победили Чехия, нямаше как да играем на баражите.

Единственото попадение днес реализира Борек Дочкал в 52-ата минута. Българските национали във втори пореден мач останах в намален състав. В 76-ата минута Петър Занев получи втори жълт и съответно червен картон. 35 хиляди зрители изпълниха стадион „Васил Левски“ и не спряха да подкрепят футболистите и Любослав Пенев.

Като цяло България изигра равностоен мач, но трябваше да бъде по-убедителна в нападение. Нашите не успяха да създадат нито едно сто процентово положение срещу Петер Чех, а гостите бяха дошли на екскурзия. Липсата на класен нападател отново ни лиши от положения и голове. Улисани да търсят бързи голове „трикольорите“ допускаха безобразни грешки в защита и гостите създадоха много повече възможности за попадения.

Любослав Пенев започна с няколко промени в стартовия състав. В защита на мястото на наказания Николай Бодуров титуляр излезе Илия Миланов, който си партнира с Иван Иванов. По двата фланга на отбраната започнаха Йордан Минев и Петър Занев. В средата на терена излязоха Владимир Гаджев и Георги Миланов, по крилата Станислав Манолев и Ивелин Попов, а отпред Емил Гъргоров и Венцислав Христов. Включването на нападателя на Берое беше изненадата в състава, като нашите с този ход трябваше да усилят головата мощ.

„Лъвовете“ започнаха много силно в първите 20 минути и държаха инициативата. Публиката мощно подкрепяше националите, които обаче не успяха да създадат чисто голово положение. Нашите играха паникьосано в защита, допуснаха много грешки и гостите имаха по-чистите възможности да реализират. В 14-ата минута Козак излезе сам отдясно в наказателното поле, но би високо над вратата. В 27-ата минута Владислав Стоянов спаси сигурен гол. Ирачек изскочи сам срещу вратаря ни, който се хвърли в краката му и предотврати попадение. През първата част Петър Занев често се включваше в атака и оголваше зоната си, което позволи на гостите да атакуват именно от там. Иван Иванов имаше задачата да покрива Занев, но това пък оставяше празнина в наказателното поле, където високият Козак беше пълен господар. В атака България разчиташе на Гъргоров и Венцислав Христов, които положиха доста усилия, но нямаха положения. Липсваха атаките по фланга, където Манолев не бе достатъчно активен, тотално се загуби и Георги Миланов. В 45-ата минута късметът пак бе с нас, след като Козак уцели гредата след удар с глава.

На полувремето Любослав Пенев направи смяна, извади Георги Миланов и пусна Димитър Рангелов. Нашите отново започнаха с ентусиазъм, но чехите ни охладиха още в 52-ата минута. Борек Дочкал направи 1:0 за гостите след далечен удар извън наказателното поле. Нито един от нашите защитници не опита да му попречи, а и Владислав Стоянов не се намеси добре, като топката попадна в неговия ъгъл, близо до гредата. Пенев веднага реагира, извади Гъргоров и пусна Маркиньос. Последва хаотичен щурм на нашите, който обаче не доведе до нищо. Отново нямахме никаква идея в атака и въобще не затруднихме гостите. Гаджев стреля добре в 68-ата минута, но Чех спаси. Цялата халфова линия и нападение играха под възможностите си. В 73-ата минута Венцислав Христов отстъпи мястото си на дебютанта Симеон Славчев. В 76-ата минута Петър Занев получи втори жълт и съответно червен картон.