ИГРАЙ БЛИЦ ГЕЙМ 2 - ТУК!

Нигерия разби Таити с 6:1 в мач от група В на Купата на конфедерациите в Бразилия. Зрителите на стадиона в Бело Оризонте видяха среща на една врата, в която "суперорлите" имаха тотално надмощие и можеха да запишат и двуцифрен успех.  Вчера Испания победи Уругвай с 2:1  в друг мач от групата.

Най-малката нация, участник в голям турнир на ФИФА, дари всеки футболист на нигерийците със специална мидена огърлица, преди началото на двубоя. Таитяните изслушаха своя химн, като носеха огърлиците на врата си, и при ръкостискането след това, ги свалиха и ги сложиха на колегите си. Дори селекционерът на африканците Стивън Кеши получи огърлица, и остана с нея на врата.

Без съмнение островитяните са най-екзотичният отбор, участвал на голям турнир под егидата на ФИФА от дълго време насам. Това си пролича от първия съдийски сигнал на салвадореца Агулар. Още до 10-ата минута нигерийците си "опекоха" работата, след като поведоха с комфортното 2:0. Първо нещастен рикошет доведо до автогол на капитана Никола Валар, но попадението бе записано на нигериеца Ечиеджиле. Пет минути по-късно Намди Одуамади покачи след силен шут на 0:2. В 26-ата минута невероятно груба грешка на вратаря на островитяните Хавиер Самин доведе до 0:3.

Стражът изби нескопосано едно на пръв поглед изглеждащо безобидно центриране отляво право в краката на дебнещия Одуамади. За нападателя нямаше никакви проблеми да опъне мрежата за втори път. След почивката играта на "котка и мишка" продължи. В 54-ата минута изненадващо Джонатан Тео вкара с глава след едно центриране и това доведе до неистова радост сред съотборниците му.

Четвърт час по-късно голмайсторът обаче опъна мрежата зад собствения си вратар Самин за 1:4. По този начин защитникът на Драгон стана първият футболист в историята на турнира, нанизвал гол и автогол в един мач от турнира за Купата на конфедерациите. Нова груба грешка в защитата на Таити позволи на Одуамади от италианския Варезе да оформи своя хеттрик в 76-ата минута. Все пак остана време и бранителят Ечиеджиле да се разпише за втори път за вечерта и да фиксира крайното 6:1 за Нигерия.

За футболистите на Таити, горди представители на малък островен архипелаг от Тихия Океан, с население от едва 270 000 души, остана утешението, че поне вкараха гол в дебютното си участие в Бразилия и написаха нова страница във футболната си история.

Почти всички играчи в национали на Таити са аматьори. Единственият професионалист е нападателят Марама Ваируа, който през последния сезон игра в Гърция, но има спечелена шампионска титла на Франция с Нант. Той дори е бивш младежки национал на Франция.
В тима на Етаета има момчета с различни професии, но има и девет безработни. Някои играчи разнасят доставки, един кара камион, други са учители по физическо възпитание, а има и счетоводители.

ТАИТИ - НИГЕРИЯ 1:6
0:1 Ечиеджиле (5), 0:2 Одуамади (10), 0:3 Одуамади (26), 1:3 Джонатан Тео (54), 1:4 Тео (69-автогол), 1:5 Одуамади (76), 1:6 Ечиеджиле (80)

Таити: Хавиер Самин, Алвин Техау, Марама Ваируа (70-Стенли Атани), Техеивари Лудивион, Хенри Кароне, Хеймано Буребаре, Никола Валар (54-Стефан Фаатиарау), Стиви Чонг Хуе, Рики Айтамай, Джонатан Тео, Винсънт Симон (77-Едсон Лемер).

Нигерия:Винсънт Ениеама, Годфри Обоабона, Ува Ечиеджиле, Ефе Амброуз, Ахмед Муса, Джон Оби Микел, Фегор Огуде, Антъни Уджа (52-Бруно Идейе), Сънди Мба (55-Джон Огу), Намди Одуамади, Кенет Омеруо (74-Азебуйе Едуекве)