Руският шампион Зенит победи швейцарския първенец Базел с 1:0 в реванш от 1/8-финалите на Лига Европа и отпадна с общ резултат 1:2. Единственият гол днес бе дело на белгийския национал Аксел Витсел (30).

Тимът от Санкт Петербург доминираше през целия мач на стадион „Петровский” и върна един от двата си гола пасив в 30-ата минута, когато след центриране на белгийския национал Ломбертс топката бе засечена с глава от неговия сънародник Аксел Витсел за 1:0. И след този гол домакините продължиха да натискат, но нови попадения до края на първото полувреме не паднаха. В 45-ата минута гостите останаха с човек по-малко на терена, след като чилиецът Марсело Диас получи втори жълт и съответно червен картон.

След почивката картината на терена не се промени особено, като с човек повече възпитаниците на Лучано Спалети бяха по-активни в търсене на втори гол, който да прати мача в продължения, а гостите от Базел играеха дефанзивно, дебнейки за шансове на контраатаки.

В 75-ата минута Кержаков даде пас с пета към Дани, който направи уникален пропуск, след като от непосредствана близост не можа да намери очертанията на вратата и прати топката над нея. В 83-ата минута и гредата спаси гостите след техничен изстрел на Бистров. Три минути по-късно дойде и най-големият от поредицата пропуски на питерци, когато Роман Широков пропусна дузпа, отсъдена за нарушение на Парк срещу Бистров. Широков обаче не изпълни добре и Зомер успа да избие удара му с крак.

До края на мача Зенит продължи да натиска, но просто нямаше шанс да стигне до второ попадение във вратата на Ян Зомер. Така в крайна сметка Базел продължава в следващата фаза на турнира.

Жребият за 1/4-финалите на Лига Европа е утре от 13:40 часа българско време в централата на УЕФА в Нион (Швейцария).

(общ резултат 1:2, в първия мач 0:2)
1:0 Аксел Витсел (30)

Санкт Петербург, “Петровски”
Съдия: Павел Гил (Полша)
Жълти картони: Широков, Денисов, Витсел, Кержаков (Зенит); Деген, Парк, Диас, Фабиан Фрай (Базел)
Червен картон: Диас (Базел)

Зенит: 30.Жевнов, 3.Бруно Алвеш (73 - 34.Бистров), 2.Анюков, 6.Ломбертс, 14.Хубочан, 10.Дани (83 - 20.Файзулин), 15.Широков, 27.Денисов, 28.Витсел (90 - 9.Букаров), 11.Кержаков, 29.Хълк

Базел: 1.Зомер, 4.Деген (90+1 - 27.Щайнхьофер), 3.Жоо-Хо Парк, 6.Драгович, 16.Шер, 24.Кабрал, 14.Щокер (18 - 20.Фабиан Фрай), 21.Диас, 33.Ел Нени, 9.Щрелер (65 - 26.Сауро), 22.Махамед Салах