Базел победи Зенит с 2:0 в първи осминафинал от Лига Европа. Швейцарският тим може да се чувства с единия крак в следващия кръг, защото преднината преди реванша на 14 март в Санкт Петербург е комфортна.

Треньорът на руския гранд Лучано Спалети пусна в предни позиции звездното трио Витцел, Хълк и Дани, които обаче попаднаха в клещите на противниковата защита.

Първото полувреме беше уникално скучно, а головите положения се брояха на пръсти. Едва малко преди почивката Хълк намери Витцел, но изстрелът му бе не затрудни вратаря Зомер. После бразилецът имаше още два шанса, но ги пропиля, а пред отсрещната врата Шар се размина с гола. Базел удари гостите в заключителната част от двубоя. В 82-ата минута чилиецът Марсело Диас с левия крак намери долния ляв ъгъл на вратата на Зенит – 1:0.

Последваха нови пропуски на Хълк и Саша Кержаков, преди в добавеното време домакините да покачат резултата. Луис Нето фаулира Мохамед Сала в наказателното поле и съдията Даниеле Орсато посочи бялата точка. Освен това изгони с директен червен картон и португалския защитник на Зенит. Ветеранът Алекс Фрай хладнокръвно вкара дузпата и фиксира крайното 2:0.

basel.jpgzenit.jpgБазел - Зенит 2:0
1:0 Марсело Диас (83), 2:0 Александър Фрай (90+4-дузпа)

Базел,
ст. "Санкт Якоб Парк"
Съдия: Даниеле Орсато (Италия)
Жълти картони: Филип Деген, Диас и Серей Дие (Базел); Витсел (Зенит)
Червен картон: Нето (Зенит)

Базел: 1.Зомер, 4.Ф.Деген, 3.Джоо-Хо Парк, 6.Драгович, 16.Шер, 7.Д.Деген (62 - 27.Щайнхьофер), 24.Кабрал, 21.Диас, 8.Серей Дие (69 - 33.Ел Нени), 21.Зуа (79 - 13.Александър Фрай), 22.Мохамед Салах

Зенит: 16.Малафеев, 6.Ломбертс, 14.Хубочан, 13.Нето, 21.Родич, 25.Семак (46 - 20.В.Файзулин), 10.Дани (82 - 11.Кержаков), 15.Широков, 27.Денисов, 28.Витсел, 29.Хълк