Барселона сътвори чудото и разби у дома Милан с 4:0 в реванш от 1/8-финалите на Шампионската лига, за да продължи към следващата фаза на турнира с общ резултат 4:2. Каталунците бяха загубили първата среща с 0:2 в Милано, а досега нито един отбор не бе преодолявал такъв пасив в елиминационна фаза на Шампионската лига. Барса обаче за пореден път доказа, че е най-добрият клубен тим в света и с голове на Лионел Меси (5, 40), Давид Вия (55) и Жорди Алба (90+2) се класира за четвъртфиналите. Попаденията на Меси пък го изстреляха на второ място във вечната ранглиста на турнира. Аржентинецът има вече 58 гола, задминавайки легендата Рууд ван Нистелрой, с който преди днешния мач бяха равни – с по 56 попадения. Пред Меси в тази класация остава единствено легендата на Реал (Мадрид) Раул със 71 гола.

Двубоят на „Камп Ноу” протече под диктовката на домакините, които със своите дълги разигравания рядко даваха шанс на „росонерите” да организират някакви контраатаки. Още в 5-ата минута каталунците върнаха единия от двата си гола пасив от първата среща, след като Лионел Меси получи шанс да стреля от дъгата пред наказателното поле и с техничен удар не остави шансове на Кристиан Абиати – 1:0. С този гол Меси стана вторият най-резултатен футболист в Шампионската лига, задминавайки легендата Рууд ван Нистелрой, който имаше 56 попадения.

Каталунците бяха много близо до втори гол малко по-късно, след като Андрес Иниеста нанесе мощен удар от въздуха с десния крак, но Абиати със сетни усилия изби топката, която рикошира в напречната греда и след това бе избита. Стражът на гостите се намеси решително и след изстрел на Шави от средна дистанция, а след това настъпи спокоен период до 39-ата минута, когато М'Байе Нианг се измъкна зад отбраната на домакините и остана сам срещу Виктор Валдес, но ударът му по земята срещна страничната греда. В ответната атака Меси се озова на добра позиция и след удар с левия крак вкара 58-ия си гол в Шампионската лига за 2:0. Така общият резултат от двата мача бе изравнен – 2:2.

През втората част картината на терена не се промени особено и Барселона успя да стигне до така мечтания обрат в общия резултат от двата мача, след като в 55-ата минута Шави изведе Давид Вия зад отбраната на “росонерите” и нападателят с прекрасен фалцов удар преодоля Абиати за 3:0.

В 78-ата минута влезлият като резерва за Барса Алексис Санчес отбеляза попадение, но то правилно бе отменено заради засада на чилиеца. Малко след това Робиньо от гостите пропусна да отбележи от отлична позиция, след като получи пас във вратарското поле, но стреля в тялото на Валдес.

До края на мача Милан се опита да осъществи натиск, но във втората минута на добавеното време домакините организираха отлична контраатака, която бе завършена от Жорди Алба с гол за крайното 4:0. Така каталунците елиминираха напълно заслужено Милан от турнира.

Жребият за 1/4-финалите в Шампионската лига е на 15 март (петък) от 13:00 часа българско време в централата на УЕФА в Нион.

(общ резултат 4:2, в първия мач 0:2)
1:0 Лионел Меси (5), 2:0 Лионел Меси (40), 3:0 Давид Вия (55), 4:0 Жорди Алба (90+2)

Барселона, “Камп Ноу”
Съдия: Виктор Касай (Унгария)
Жълти картони: Педро (Барселона); Мексес, Боатенг, Фламини (Милан)

Барселона: 1.Валдес, 2.Дани Алвеш, 3.Пике, 18.Жорди Алба, 14.Масчерано (77 - 5.Пуйол), 8.Иниеста, 6.Шави, 16.Бускетс, 10.Меси, 7.Вия (74 - 9.Алексис Санчес), 17.Педро (83 - 21.Адриано Кореа)

Милан: 32.Абиати, 5.Мексес, 17.Сапата, 20.Абате, 10.Кевин-Принс Боатенг, 16.Фламини (75 - 22.Боян Къркич), 23.Амброзини (60 - 4.Мунтари), 18.Монтоливо, 21.Констант, 92.Ел Шаарави, 19.Нианг (60 - 7.Робиньо)