Борусия (Дортмунд) разби Шахтьор (Донецк) с 3:0 в осминафинален мач-реванш от Шампионската лига. Първата среща в Украйна завърши 2:2. Домакините имаха тотално надмощие през цялата среща и пропуснаха да запишат още по-убедителен успех.
В 30-ата минута бразилецът Фелипе Сантана засече центриране от фланга на Марио Гьонце и изпрати топката точно под гредата – 1:0 за Борусия!

“Жълто-черните” нанесоха убийствен удар 7 минути по-късно. Роберт Левандовски направи пробив отдясно и центрира остро. Защитита на гостите сбърка детински и позволи на оставения непокрит Марио Гьотце да прониже безпомощния Андрей Пятов за 2:0. Малко след почивката резервата Дъглас профука чисто положение, след като от десетина метра по диагонала би в аут. В 59-ата минута всички надежди на Шахтьор за обрат бяха изпепелени.

Стори го собственият им вратар. Якуб Блашчиковски подаде на Гюндоган, немският халф стреля силно към вратата на гостите, Пятов изби нескопосано шута и полякът довкара топката в мрежата, за да направи преднината на Борусия класическа – 3:0. Това окончателно прекърши тима от Донецк и до края мачът само се доиграваше. В 80-ата минута Ройс излъга почти защита в бяло и когато трябваше да стори по-лесното - да отбележи, стреля с левия крак в аут.

Борусия (Дортмунд) е един от трите тима, които нямат загуба в Шампионската лига през този сезон. Другите два отбора са Ювентус и Шалке 04. Момчетата на Юрген Клоп нямат загуба от украинци в евротурнирите (вкл. квалификациите) – шест победи и две равенства. “Жълто-черните” спечелиха и четирите си домакински срещи в ШЛ през този сезон, като в тях допуснаха само един гол.
Шахтьор пък нямаше загуба в последните си пет мача срещу германски отбори в Европа – три победи и две равенства.

boruisia.jpgБорусия (Дортмунд)Шахтьор (Донецк) 3:0

1:0 Фелипе Сантана (31), 2:0 Марио Гьотце (37), 3:0 Якуб Блашчиковски (59)
(в първия мач 2:2)

Борусия (Дортмунд): 1.Роман Вайденфелер, 26.Лукаш Пишчек, 4.Невен Суботич, 27.Фелипе Сантана, 29.Марсел Шмелцер, 8.Илкай Гюндоган (82 - 18.Нури Сахин), 6.Свен Бендер, 16.Якуб Блашчиковски, 10.Марио Гьотце, 11.Марко Ройс, 9.Роберт Левандовски

Шахтьор (Донецк):
30.Андрей Пятов, 5.Олександър Кучер, 33.Дарио Сърна, 44.Ярослав Ракитски, 26.Разван Рац, 3.Томаш Хюбшман (82 - 6. Тарас Степаненко), 7.Фернандиньо, 29.Алекс Тейшейра, 22.Хенрик Мхитарян, 28.Тайсон (46-20.Дъглас Коста), 9.Луис Адриано