ПОТОПЕТЕ СЕ В СВЕТА НА СТАТИСТИКАТА!

Манчестър Юнайтед постигна победа с 2:1 над Арсенал в дербито на 10-ия кръг във Висшата лига. Двубоят се игра пред 75 492 зрители на стадион "Олд Трафорд". Бившият играч на "топчиите" Робин Ван Перси откри резултата в полза на домакините още в 3-ата минута, възползвайки се от груба грешка на бранителя на "топчиите" Томас Вермаелен. В добавеното време на първата част Уейн Рууни пропусна дузпа, а в 67-ата Патрис Евра удвои аванса на домакините. Само две минути по-късно Арсенал остана с човек по-малко заради втори жълт картон на Джак Уилшир. В самия край на мача гостите стигнаха до почетно попадение. В 5-ата минута на добавеното време Санти Касорла наказа сънародника си Давид Де Хеа и оформи крайното 2:1 за Манчестър Юнайтед.

Успехът изкачи "червените дяволи" на върха във временното класиране в Англия. Манчестър Юнайтед събра 24 точки, с 2 повече от Челси, който по-късно днес (от 17:00 часа) гостува на Суонзи. При победа "сините" от Лондон ще си върнат лидерството. Арсенал пък записа третата си загуба от началото на сезона и с актив от 15 точки заема 6-ото място към момента.

За дербито на "Олд Трафорд" двамата мениджъри Сър Алекс Фъргюсън и Арсен Венгер заложиха на абсолютно същите стартови единайсеторки, на които се довериха и преди седмица, когато "червените дяволи" сразиха Челси с 3:2 на "Стамфорд Бридж", докато "топчиите" се наложиха с 1:0 срещу КПР.

Двубоят с Арсенал започна отлично за избраниците на Сър Алекс. В 3-ата минута Рафаел Да Силва центрира, а в наказателното поле на гостите Томас Вермаелен сгреши, не успя да изчисти топката, подарявайки я на Ван Перси, който реализира - 1:0. След попадението холандецът не изрази бурна радост, показвайки уважение към бившия си клуб. За Ван Перси това беше осми гол от началото на сезона във Висшата лига.

В 21-ата минута холандецът можеше да удвои преднината на Манчестър Юнайтед, след като беше изведен отлично от Уейн Рууни на стрелкова позиция, но стражът на Арсенал Вито Маноне спаси. Малко след това отново италианецът парира силен изстрел на Рууни.

В добавеното време на първото полувреме главният рефер Майк Дийн отсъди дузпа в полза на "червените дяволи" заради игра с ръка на Санти Касорла в наказателното поле след центриране на Ашли Йънг. Рууни обаче пропусна от бялата точка, пращайки топката покрай дясната греда.

Любопитно беше, че след последния съдийски сигнал за първите 45 минути мениджърът на Арсенал Арсен Венгер поздрави голмайстора Ван Перси.

С подновяването на играта отново "червените дяволи" упражниха масиран натиск. С фрапантен пропуск пред вратата на гостите се отчете Антонио Валенсия. В 54-ата минута Арсенал най-сетен стигна до първото си голово положение в двубоя. Оливие Жиру получи топката в наказателното поле на Манчестър Юнайтед, обърна се и стреля, но кълбото срещна външната част на страничния стълб.

В 67-ата минута Маноне се намеси решително при изстрел на Ван Перси, а при разиграването след последвалия ъглов удар Рууни центрира добре в наказателното поле, където Патрис Евра засече с глава и се разписа за 2:0. Това попадение окончателно отказа "артилеристите" да гонят поне точката на "Олд Трафорд", като до края на двубоя избраниците на Арсен Венгер стигнаха само до почетно попадение. Топката влетя в мрежата на Де Хеа чак в 95-ата минута, когато точен за 2:1 беше Санти Касорла.

MАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД - АРСЕНАЛ 2:1
1:0 Робин Ван Перси (3), 2:0 Патрис Евра (67), 2:1 Санти Касорла (90+5)

МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД: 1.Давид Де Хеа, 2.Рафаел Да Силва, 5.Рио Фърдинанд, 6.Джони Еванс, 3.Патрис Евра, 16.Майкъл Карик, 23.Том Клевърли, 7.Антонио Валенсия, 10.Уейн Рууни, 18.Ашли Йънг, 20.Робин Ван Перси
Мениджър: Сър Алекс Фъргюсън

АРСЕНАЛ: 24.Вито Маноне, 3.Бакари Саня, 4.Пер Мертезакер, 5.Томас Вермаелен, 11.Андре Сантос, 10.Джак Уилшир, 8.Микел Артета, 19.Санти Касорла, 16.Аарън Рамзи, 12.Оливие Жиру, 9.Лукас Подолски
Мениджър: Арсен Венгер

Манчестър, стадион "Олд Трафорд"
Съдия: Майк Дийн
Жълти картони: Ашли Йънг, Том Клевърли, Робин Ван Перси, Андерсон, Уейн Рууни (Манчестър Юнайтед); Джак Уилшир, Андрей Аршавин, Микел Артета (Арсенал)
Червен картон: Джак Уилшир (69-Арсенал)

АНГЛИЯ
ВИСША ЛИГА, 10 КРЪГ
03.11.12
14:45 ч.
Манчестър Юнайтед – Арсенал 2:1
1:0 Робин Ван Перси (3), 2:0 Патрис Евра (67), 2:1 Санти Касорла (90+5)
Съндърланд – Астън Вила
Баланс: 152 мача, 50 победи за Съндърланд, 39 равенства, 63 победи за Астън Вила
Уест Хям – Манчестър Сити (Диема)
Баланс: 80 мача, 30 победи за Уест Хям, 13 равенства, 37 победи за Манчестър Сити
Уест Бромич – Саутхемптън (Нова Спорт)
Баланс: 34 мача, 11 победи за Уест Бромич, 12 равенства, 11 победи за Саутхемптън

Заб.: Посочените баланси са само за мачовете между отборите в елита.

СТАТИСТИКА И КЛАСИРАНЕ - ТУК

Проследете развитието на футболните мачове и случващото се в другите спортове на лайвскора на БЛИЦ - ТУК