Опитай късмета си с БЛИЦ ГЕЙМ!

Литекс разби с категоричното 5:0 Калиакра в мач от 28-ия кръг на "А" група, в който нямаше интрига и само не беше ясно с колко попадения "оранжевите" ще отвеят скромния си съперник. Така селекцията на Христо Стоичков направи още по-ожесточена битката за евротурнирите. След успеха Литекс събра 56 точки, колкото имат още Черноморец, "Левски" и Локо (Пд). Лидерът ЦСКА е с 66, а Лудогорец има 64, а до края на първенството остават още само 2 кръга.

Загубата в Ловеч пък окончателно изпрати Калиакра в "Б" група. Тимът от Каварна вече и на теория няма шанс за спасение и от следващия сезон ще играе във втория ешелон. Селекцията на Радостин Трифонов е с 11 точки, а първият над чертата - Локомотив (София), има с 8 повече два кръга преди края.

С 2 гола за успеха на Литекс се отчете Светослав Тодоров. Опитният нападател откри резултата от дузпа в 24-ата минута, след което се разписа и в 69-ата. По един гол вкараха Георги Миланов в 41-ата, Армандо Ваюши в 78-ата и Момчил Цветанов в 83-ата.

Официален дебют за "оранжевите" в днешния мач направиха Кирил Динчев и 15-годишният талант от школата на клуба Кирил Десподов.

Още в началните минути играчите на Христо Стоичков натикаха съперника в собствената му половина. Атаките към ветерана Добрин Добрев се редяха една след друга, но чистите положения липсваха. Пред Светльо Тодоров се откриха две възможности, но капитанът на ловчанлии не се възползва. Галин Иванов също имаше шанс, но шутът му от фаул встрани от наказателното поле излезе в аут. Така се стигна до 24-ата минута, когато "оранжевите" поведоха. Ангел Маджиров фаулира Светльо Тодоров в наказателното поле и нападателят превърна отсъдената дузпа в гол - 1:0. Литекс продължи да натиска и скоро можеше да води с 2:0. Момчил Цветанов обаче не успя да уцели вратата след добър самостоятелен пробив. Галин Иванов пък беше изведен сам срещу вратаря от Никасио, но халфът не можа да преодолее Добрев. Малко преди преди края на първото полувреме домакините решиха всичко. Георги Миланов простреля стража на Калиакра с перфектен шут от границата на наказателното поле - 2:0.

Второто полувреме започна, както първото. Литекс се хвърли в атака и беше близо до трети гол още в 48-ата минута. Динчев намери отлично Галин Иванов в наказателното поле на Калиакра, но последният сбърка в завършващия пас. 60 секунди по-късно Марсело Никасио пробва късмета си от фаул, но топката профуча на милиметли от дясната греда. Последваха последователни пропуски на Светльо Тодоров и Момчил Цветанов. Калиакра погледна по-смело към вратата на Пиргов, но избраниците на Радостин Трифонов така и не успяваха да застрашат стража на ловчанлии. Добра атака на Литекс в 62-ата минута можеше да завърши с попадение. Динчев центрира в пеналта на каварненци, където Никасио стреля с глава, но Добрев бе пласиран добре и спаси. В 69-ата минута най-после резултатът стана класически. Светльо Тодоров заби красив гол с удар от въздуха. Малко след това ветеранът отстъпи място на 15-годишния Кирил Десподов, чиито отигравания предизвикаха аплодисментите на публиката. Друга резерва - Армандо Ваюши, пък доведе резултата до 4:0 в 78-ата минута. Албанецът се възползва от добър пас на Цветанов, елиминира защитник и прати топката в мрежата. Чико ознамунува добрата си игра с гол за 5:0 пет минути по-късно. Младежкият национал препарира Добрев с красив удар встрани от наказателното поле. До края още пропуски на ловешките нападатели не позволиха Калиакра да си тръгне тотално разгромен.

Maчът по минути - ТУК

ЛИТЕКС - КАЛИАКРА 5:0
1:0 Светослав Тодоров (24-дузпа), 2:0 Георги Миланов (41), 3:0 Светослав Тодоров (69), 4:0 Армандо Ваюши (78), 5:0 Момчил Цветанов (83)

ЛИТЕКС: 1.Илко Пиргов, 2.Кирил Динчев, 4.Васил Божиков, 5.Итуа Онанга, 6.Максим Жос (64-8.Никола Колев), 33.Николай Бодуров, 17.Георги Миланов, 27.Момчил Цветанов, 77.Галин Иванов, 9.Светослав Тодоров (72-20.Кирил Десподов), 99.Марсело Никасио
Резерви: 30.Евгени Александров, 7.Христо Янев, 8.Никола Колев, 10.Сандриньо, 14.Армандо Ваюши, 18.Илия Миланов, 20.Кирил Десподов
Треньор: Христо Стоичков

КАЛИАКРА
: 1.Добрин Добрев, 5.Ивелин Костов (50-20.Георги Коруджиев), 24.Александър Събев (79-13.Джордж Уеа), 14.Иван Райчев, 16.Иван Цачев, 17.Георги Кичуков, 21.Ангел Маджиров, 8.Дарин Андонов, 10.Джунейт Яшар, 22.Четин Садула (74-30.Милен Бонев), 23.Герасим Заков
Резерви: 33.Мирослав Григоров, 13.Джордж Уеа, 15.Христов, 20.Георги Коруджиев, 30.Милен Бонев
Треньор: Радостин Трифонов