Опитай късмета си с БЛИЦ ГЕЙМ!

Атлетик (Билбао) победи като домакин Спортинг (Лисабон) с 3:1 в мач-реванш от полуфиналите на Лига Европа и с общ резултат 4:3 се класира за финала на турнира в Букуреща на 9 май. Головете за успеха на баските вкараха Маркел Сусаета (17), Ибай Гомес (45+1) и Фернандо Йоренте (88), докато точен за португалския гранд бе холандецът Рики Ван Волфсвинкел (44).

Мачът на „Сан Мамес” започна с натиск на домакините, които веднага обсадиха наказателното поле на „лисабонските лъвове” и започнаха да обстрелват вратата на Руи Патрисио. В 17-ата минута след центриране отдясно Фернандо Йоренте свали топката за Маркел Сусаета, който с плътен удар вкара за 1:0. Португалският гранд отговори с опасен удар на Фернандес от далечна дистанция.

Минута преди края на полувремето пък холандският нападател на Спортинг Рики Ван Волфсвинкел с удар от средна дистанция успя да изравни за 1:1. Радостта на гостите обаче бе твърде кратка, тъй като в добавеното време на първата част Йоренте изведе с чудесен пас Ибай Гомес, който простреля Руи Патрисио за 2:1.

След почивката баските продължиха да имат инициативата и да разиграват по продължително, докато гостите разчитаха предимно на контраатаки. В 67-ата минута Итураспе отправи силен удар от далеч, но стражът на гостите Руи Патрисио спаси. Малко след това и Йоренте опита късмета с глава, но право в ръцете на Руи Патрисио. В 75-ата минута Ибай Гомес падна в наказателното поле на гостите и поиска дузпа, но получи жълт картон за симулация.

Две минути преди края и очертаващите се продължения Ибай Гомес пое топката отляво в наказателното поле на гостите и счупи кръста на Жоао Перейра, след което асистира на Фернандо Йоренте, който засече топката в мрежата за крайното 3:1.

Така баските се класираха за финала в Букурещ на 9 май и ще спорят за трофея с Атлетико (Мадрид), който отстрани Валенсия с общ резултат 5:2 в другия чисто испански полуфинален сблъсък.

bilbao.jpg1.jpgАТЛЕТИК (БИЛБАО) - Спортинг (Лисабон) 3:1
(в първата среща: 1:2, общ резултат 4:3)
1:0 Маркел Сусаета (17), 1:1 Рики Ван Волфсвинкел (44), 2:1 Ибай Гомес (45+1), 3:1 Фернандо Йоренте (88)

Билбао, "Сан Мамес"
Съдия: Мартин Аткинсън (Англия)

Атлетик (Билбао): 1.Ирайсос, 15.Ираола, 5.Аморебиета , 3.Ауртенече, 24.Хави Мартинес, 14.Сусаета, 8.Итураспе, 21.Андер Ерера (90+4 - 17.Иниго Перес), 9.Йоренте, 19.Муниаин (90 - 23.Екиза), 28.Ибай Гомес (90+3 - 2.Токеро)

Спортинг (Лисабон):
1.Руи Патрисио, 4.Андерсон Полга, 48.Инсуа, 47.Жоао Перейра, 93.Шандао , 8.Схаарс, 14.Матиас Фернандес (46 - 3.Даниел Карико ), 25.Бруно Перейриня (63 - 17.Жефрен), 11.Капел, 28.Андре Мартинш (83 - 18.Даниел Карило), 9.Ван Волфсвинкел