Валенсия разнебити у дома АЗ Алкмаар с 4:0 в реванш от четвъртфиналите на Лига Европа и с общ резултат 5:2 си осигури участие в испански полуфинал срещу Атлетико (Мадрид).

Мачът на „Местая” стартира с очакван домакински натиск, след като Валенсия имаше да наваксва един гол след загубата си с 1:2 в Алкмаар. В 13-ата минута пред голмайстора на домакините Роберто Солдадо се откри чудесна възможност да открие резултата, но стражът на АЗ Алкмаар Алварадо отрази удара. Превъзходството на испанския тим бе материализирано две минути по-късно, след като Софиан Фегули центрира отдясно, а Адил Рами засече топката с глава във вратарското поле и я прати в мрежата за 1:0. Този гол вече пращаше Валенсия на полуфиналите, след като общия резултат бе изравнен и освен това играчите на Унай Емери имаха отбелязан гол на чужд терен. Въпреки това те продължиха да натискат и в 17-ата минута Адил Рами отново бе прегръдките на своите съотборници. Солдадо отклони с глава към централния бранител, който бе заел чудесна позиция на далечната греда и отново прониза Алварадо за 2:0. В 25-ата минута вратарят на домакините Диего Алвес се намеси решително след далечен удар на Махер. До края на първата част „прилепите” бяха по-активни, но не успяха да увеличат преднината си.

След почивката събитията на терена не се промениха и Валенсия продължи да има инициативата. В 56-ата минута Солдадо регистрира втората си асистенция в мача, след като подаде за гола на Жорди Алба, който направи резултата класически – 3:0. Постепенно „прилепите” намалиха оборотите, но и холандският тим не успя да създаде нищо сериозно пред вратата на Диего Алвес. В 81-ата минута Пабло Ернандес получи чудесен пас от Жорди Алба и отбеляза много красиво попадение за крайното 4:0.

Така Валенсия се класира за полуфиналите, където ще срещне сънародниците си от Атлетико (Мадрид), отстранил Хановер.

________________.jpgaz.jpgВаленсия – АЗ Алкмаар 4:0
(в първия мач 1:2, общ резултат 5:2)
1:0 Адил Рами (15), 2:0 Адил Рами (17), 3:0 Жорди Алаба (56), 4:0 Пабло Ернандес (81)

Валенсия, “Местая”

Съдия: Павел Краловец (Чехия)

Валенсия: 1.Диего Алвес, 20.Рикардо Коста, 22.Матийо, 12.Бараган , 4.Рами, 17.Жорди Алба, 5.Топал, 24.Коста (84 - 3.Мадуро), 8.Фегули (76 - 19.Пабло Ернандес), 9.Солдадо, 7.Жонас (68 - 21.Дани Парехо)

АЗ Алкмаар: 34.Алварадо, 3.Марселис, 15.Поулсен, 25.Мойсандер, 4.Виргевер, 11.Мартенс, 27.Холман (46 - 7.Гудмундсон), 20.Елм, 8.Махер, 23.Бееренс (79 - 10.Фалкенбург), 17.Алтидор