Лидерът в холандската Ередивизи АЗ Алкмаар победи у дома Валенсия с 2:1 в първи мач от четвъртфиналите на турнира Лига Европа. Това бе първо поражение на Валенсия срещу холандски съперник в Европа след 6 победи и 4 ремита до този момент.

Първото полувреме бе изключително равностойно, но все пак домакините успяха да вземат преднина секунди преди почивката. В първата минута на допълнителното време за първата част австралийският национал Брет Холман успя да преодолее бразилския страж на Валенсия Диего Алвес за 1:0.

След паузата „прилепите” побързаха да отговорят на случилото се в края на първото полувреме и в 51-ата минута турският национал Мехмет Топал изравни за 1:1. Гостите се успокоиха след гола и се дръпнаха в отбрана, но това им изигра лоша шега и в 79-ата минута Брет Холман даде страхотен извеждащ пас към Маартен Мартенс, който от близка дистанция реализира за 2:1. До края на мача "кашкавалените глави" успяха да запазят аванса си от един гол и запазват шансове за класиране на полуфинал.

Реваншът във Валенсия на „Местая” е след седмица, а с гола си на чужд терен „прилепите” имат известно преиумущество.
 АЗ Алкмаар - Валенсия 2:1
1:0 Брет Холман (45+1), 1:1 Мехмет Топал (51), 2:1 Маартен Мартенс (79)

Алкмаар, “АФАС Стадион”
Съдия: Мартин Аткинсън (Англия)

АЗ Алкмаар: 34.Алварадо, 14.Клаван, 3.Марселис, 15.Симон Поулсен, 25.Мойсандер, 11.Мартенс, 27.Брет Холман, 20.Расмус Елм, 8.Махер , 17.Алтидор (77 - 35.Беншоп), 7.Гудмундсон

Валенсия: 1.Диего Алвес, 20.Рикардо Коща, 22.Матийо (77 - 14.Пиати), 12.Бараган , 15.Деалберт , 17.Жорди Алба, 5.Мехмет Топал, 25.Алберто Коста, 8.Фегули (65 - 7.Жонас), 19.Пабло Ернандес, 9.Солдадо