Литекс победи “Левски” с минималното 1:0 в дербито на 21-ия кръг на “А” група. Христо Стоичков за първи път се изправи като треньор на български отбор срещу “сините” и спечели. Начело на “Левски” отново дебютира Георги Иванов, който обаче още в първия си двубой допусна поражение.

След 21-ия кръг класирането в “А” група придоби интересен вид. Лидер е ЦСКА с 51 точки, следван от Черноморец с 46. На трето място с 45 точки вече е продължителният водач в шампионата Лудогорец, който падна днес у дома с 0:2 от Черно море. На четвърта позиция е “Левски” също с 45 точки. На пето място Литекс събра 44 точки и е само на 1 точка от двата тима пред себе си Лудогорец и “Левски”.

Треньорът на Литекс Христо Стоичков заложи на традиционния си титулярен състав. В защита играха Страхил Попов, Бодуров заедно с Илия Миланов и Петър Занев. Двамата опорни халфове бяха капитанът Йеленкович и Сандриньо. Пред тях Камата подреди Галин Иванов, Христо Янев и Георги Миланов, а сам на върха на атаката действаше Марсело Никасио.

Дебютиралият Георги Иванов направи една промяна в тактическата постройка. В защита започнаха Дъстли Мулдер, Диамутен с Йордан Милиев и Нуно Пинто. В средата на терена си партнираха Орлин Старокин и Владимир Гаджев. Бившият наставник на “сините” Николай Костов залагаше само на един дефанзивен полузащитник в лицето на Йовов или Гаджев. Тримата офанзивни халфове днес бяха Кристовао Рамос, Дарко Тасевски и Тони Калво. Единствен в атака стартира Жуниньо.

Двубоят започна без публика на гостите. “Сините” фенове имаха проблем и делегатът на мача професор Лъчезар Димитров (бивш ректор на НСА) и управителят на стадиона не ги допуснаха на трибуните. Причината беше искане на гостите от столицата да внесат хореография и специална озвучителна уредба, на което официалните лица се възпротивиха. Все пак в 20-ата минута агитката на “Левски” влезе на трибуните, напълни сектора за гости и подкрепя мощно любимците си.

В първите десетина минути домакините започнаха по-добре и използваха Георги Миланов по лявото крило. Националът стреля два пъти много опасно, но не успя да намери целта. Отдясно добре му помагаше Галин Иванов, който направи няколко добри атаки. Христо Янев и Никасио също действаха на ниво и застрашаваха “синята” защита, която често правеше грешки и се принуждаваше да прави нарушения пред наказателното поле. В 28-ата минута Нуно Пинто беше сменен принудително и в игра за “Левски” се появи Сержиньо Грийн. На левия фланг на отбраната заигра Орлин Старокин, а Грийн заигра с Гаджев в средата на терена.

В 32-ата минута след фаул на Диамутен срещу Янев съдията Станислав Тодоров даде пряк свободен удар за Литекс. Щатният изпълнител Христо Янев застана зад топката и с перфектно изпълнение откри резултата в полза на “оранжевите”. Вратарят на “Левски” Пламен Илиев въобще не тръгна към топката, подскочи на място и я изгледа как влиза във вратата му.

След попадението гостите се активизираха и имаха няколко атаки, но не стигнаха до попадение. Добри прояви по десния фланг имаше Кристовао Рамос, а отляво – Тони Калво. Слабо първо полувреме изигра Дарко Тасевски, който тотално се изключи от играта, рядко получаваше топката и не помогна с нищо на самотника в атака Жуниньо. Гостите изпълниха няколко корнера, от които обаче с нищо не застрашиха ловешката отбрана.

Второто полувреме отново започна с по-активна игра на “Левски”, най-вече заради добрите атаки на Рамос отдясно. Футболистите на Литекс сякаш изведнъж се преобразиха и загубиха блясъка си от първото полувреме. През цялата втора част домакините се предадоха, лесно допускаха атаки в своята половина и се бранеха. Вратарят Илко Пиргов обаче отрази всички удари, излизаше и спасяваше опасни ситуации. Играчите на гостите, най-вече Христо Йовов, пропиляха няколко чисти положения. Към 60-ата минута Стоичков заздрави защитата, пускайки Максим Жос на мястото на офанзивния Галин Иванов. Гонзо отговори със смяна на разочаровалия Тасевски с Христо Йовов.

В 65-ата минута именно Йовов имаше добра ситуация, но останал сам в наказателното поле, си поведе лошо топката и спечели само корнер. Последва нов пропуск на Йовов, отново сам срещу Пиргов, но и Петър Занев му попречи. В оставащите минути до края на двубоя гостите играха добре, продължиха да търсят попадение, но не превзеха вратата на Пиргов. Георги Иванов се забави с включването в игра на централния нападател Иван Цветков, който се появи на терена едва в 86-ата минута. Липсата на типичен таран като че ли провали всички усилия на “сините” през мача. Жуниньо не успя да направи кой знае какво сам в предни позиции и се загуби сред снажните Бодуров и Илия Миланов./БЛИЦ