Берое и Литекс направиха равенство 1:1 в мач от отложения 16-и кръг на “А” група. Двубоят се игра в Стара Загора пред около 6000 зрители. Домакините поведоха след гол на Елиаш да Силва, за гостите се разписа Христо Янев. Главният съдия Ивайло Стоянов даде три червени картона – на Ливраменто и Ричард Еромоигбе от Берое и Страхил Попов от Литекс. Двубоят премина на много високо темпо, с почти постоянни атаки към двете врати, но на моменти с повече фаулове и напрежение между футболистите. Това е първа грешна стъпка на Литекс под ръководството на Христо Стоичков. След като пое “оранжевите” Камата записа пет поредни победи – четири за първенство и една за Купата на България. След спечелената една точка Литекс остава на 5-о място с 38 точки, на две от четвъртия Черноморец и четири от третия ЦСКА, който е с мач по-малко. Берое е на 11-а позиция със 17 точки.

Треньорът на Берое Илиан Илиев имаше проблеми в защита и не можеше да използва титулярната си двойка централни бранители. Карето в отбрана срещу Литекс беше съставено от Здравко Илиев, Владимир Зафиров, Мирослав Енчев и Дюдоне Овона. Вътрешната двойка халфове бяха Стефан Велев и Елиаш да Силва, по крилата действаха Тодор Христов и Давид Каядо. В атака Илиан Илиев заложи на Емил Ангелов и Ливраменто.

Христо Стоичков заложи на Страхил Попов в защита отдясно, в центъра играха Николай Бодуров и Илия Миланов, а отляво – Петър Занев. В центъра на терена действаха Сандриньо и капитанът Небойша Йеленкович, по крилата Галин Иванов и Армандо Ваюши. На върха на атаката Камата беше поставил Христо Янев, на когото помагаше Георги Миланов.

Първият пропуск в мача беше за гостите. Още във 2-ата минута младежкият национал на Албания Армандо Ваюши можеше да прати топката с глава във вратата, но прехвърли очертанията и стреля в аут. В 10-ата минута полузащитникът на домакините Елиаш да Силва стреля извън наказателното поле, вратарят на Литекс Илко Пиргов не се намеси добре и изпусна топката, която влезе във вратата. След 25-ата минута мачът започна да се изнервя и съдията Ивайло Стоянов имаше много работа. В 29-ата минута реферът изгони с директен червен картон Ливраменто от Берое, който изблъска без топка Страхил Попов. Само секунди след това арбитърът обаче спести втори жълт и съответно червен картон за Николай Бодуров, който спря в центъра на терена Давид Каядо. Защитникът на Литекс вече имаше един жълт картон.

В 33-ата минута Литекс изравни, след като с човек повече имаше инициативата. Гостите организираха добра атака отляво чрез Ваюши, който намери Галин Иванов на другия фланг. Той центрира в наказателното поле, вратарят Ивайло Иванов увисна и Христо Янев с глава прати топката във вратата. В 41-ата минута Илиан Илиев направи принудителна смяна, след като левият защитник Овона се контузи, а на негово място се появи Веселин Пенев. През първата част футболистите на Литекс разчитаха основно на бързия албанец Ваюши отляво и на Галин Иванов отдясно. В центъра на терена вътрешните халфове на домакините Стефан Велев и Елиаш да Силва успяваха да се противопоставят на Сандриньо и Йеленкович.

През второто полувреме двата отбора демонстрираха повече от добър футбол за родната “А” група. Въпреки че бяха с човек по-малко домакините заредиха няколко поредни опасности пред вратата на Пиргов. Емил Ангелов от воле пробва рефлексите на стража на Литекс, последва нова намеса на Пиргов, а в 51-ата минута Елиаш да Силва прати топката върху горната греда с красив удар. В 55-ата минута съдията Ивайло Стоянов изгони с втори жълт и съответно червен картон Страхил Попов, който фаулира Тодор Христов. Високото темпо на двубоя продължи и Светльо Тодоров имаше шанс да реализира, но играч на Берое се хвърли и изчисти от голлинията. В 62-ата минута Христо Стоичков пусна защитника Бернар Итуа и извади Сандриньо. Илиан Илиев също направи дефанзивна смяна, пусна Ричард и изкара от игра крилото Тодор Христов. През втората част добри неща демонстрираха двамата нападатели на Берое Емил Ангелов и Давид Каядо, които застрашаваха защитата на гостите. В последните петнайсетина минути атаките към двете врати продължиха, но без чисти голови положения. Христо Янев имаше възможност да стреля от удобно положение от пряк свободен удар, но не успя да застраши Ивайло Иванов. Треньрът на старозагорци Илиан Илиев опита да спечели мача, пускайки нападателя Рангел Абушев, но влизането му в игра не доведе до резултат. В последните секунди на двубоя Ивайло Стоянов изгони още един футболист на Берое. Втори жълт и съответно червен картон получи Ричард Еромоигбе, който се появи в игра през второто полувреме. След бурни протести реферът изгони от резервната скамейка помощник треньора на Берое Ивко Ганчев./БЛИЦ

Двубоят по минути тук

БЕРОЕ - ЛИТЕКС 1:1
1:0 Елиаш да Силва (10), 1:1 Христо Янев (33)

БЕРОЕ: 99.Ивайло Иванов, 2.Здравко Илиев, 3.Владимир Зафиров, 25.Мирослав Енчев, 18.Дюдоне Овона (41 - Веселин Пенев), 16.Стефан Велев, 21.Елиаш Алвеш да Силва, 23.Тодор Христов (67 - Ричард Еромоигбе), 77.Антонио Ливраменто, 88.Давид Каядо, 10.Емил Ангелов (78 - Рангел Абушев)
Резерви: 12.Кирил Акалски, 27.Владислав Ямуков, 28.Веселин Пенев, 6.Ричард Еромоигбе, 71.Милен Танев, 9.Иван Горанов, 8.Рангел Абушев

ЛИТЕКС: 1.Илко Пиргов, 16.Страхил Попов, 18.Илия Миланов, 33.Николай Бодуров, 3.Петър Занев, 23.Небойша Йеленкович (к), 7.Христо Янев, 10.Сандриньо (62 - Бернар Итуа), 77.Галин Иванов (46 - Светослав Тодоров), 17.Георги Миланов (76 - Александър Цветков), 14.Армандо Ваюши
Резерви: 30. Евгени Александров, 4. Васил Божиков, 5. Бернард Итуа, 21. Александър Цветков, 27. Момчил Цветанов, 9. Светослав Тодоров, 11. Тиаго Мирасема

Стара Загора, “Берое”
Съдия: Ивайло Стоянов (Петрич)
Жълти картони: Тодор Христов, Здравко Илиев (Берое); Николай Бодуров, Петър Занев, Страхил Попов, Небойша Йеленкович, Христо Янев (Литекс)
Червени картони: Ливраменто (29-Берое), Ричард (90-Берое); Страхил Попов (55-Литекс)
(през есента 1:2)

Баланс: 21 мача, 4 победи за Берое, 5 равенства, 12 победи за Литекс, г.р. 20:38