Литекс постигна трета поредна победа в "А" група под ръководството на Христо Стоичков. Шампионите победиха с 3:1 Светкавица в Търговище в среща от 18-ия кръг.

Бразилският нападател Марсело Никасио отбеляза нови 2 гола и след хеттрика си срещу Видима-Раковски (3:0) и вече има 5 попадения в "А" група. Веднъж във вратата на аутсадера Светкавица се разписа и Георги Миланов. Националът игра през последните 8 минути и като вратар, тъй като Илко Пиргов беше изгонен за два жълти картона.

Реферът Радан Мирянов отсъди две дузпи за Светкавица като домакините вкараха само едната. В 84-ата Цветан Илиев реализира почетното попадение за "мълниите" с точен удар от бялата точка. През първото полувреме пък Тихомир Кънев се отчете с пропусната дузпа.

Първото положение в мача беше в полза на домакините. Във 2-ата минута защитникът Мариян Станчев проби мощно отляво и центрира по земя в наказателното поле на Литекс, където обаче Илко Пиргов улови топката преди Кънев да играе с нея. В 6-ата минута Славчо Шоколаров центрира от корнер, кълбото стигна до Кънев, чийто удар мина на сантиметри от дясната греда. 180 секунди по-късно Светкавица проигра ново чисто положение. След неразбирателство в защитата на гостите Петър Трифонов пресече топката и подаде към Кънев, който се озова сам срещу Пиргов, но отново не успя да го преодолее.

Първата възможност за Литекс беше в 16-ата минута. Тогава Сандриньо получи пас зад отбраната на противника и мигновено стреля, но Тодор Тодоров отрази шута му. Любопитното е, че стражът на Светкавица е бивш играч на Литекс.

Секунди по-късно удар на Момчил Цветанов профуча на милиметри от лявата греда. В 29-ата минута "оранжевите" откриха резултата. Марсело Никасио беше фаулиран на линията на наказателното поле и сам изпълни перфектно прекия свободен удар за 0:1.

Светкавица можеше да изравни 6 минути преди края на първото полувреме. Вратарят Пиргов фаулира Кънев и съдията Радан Мирянов посочи бялата точка. Потърпевшият застана зад топката, но стражът на Литекс блестящо спаси удара му в левия ъгъл.

В 55-ата минута "оранжевите" поведоха с 2:0. Занев изведе Никасио в отлична позиция срещу Тодоров, но стражът спаси първия удар на бразилеца. Топката се върна при Марсело, който при добавката не сбърка.
Четири минути по-късно Литекс на практика отказа домакините, след като Георги Миланов отбеляза красиво попадение с отличен шут от малък ъгъл - 0:3.

Осем минути преди края варненският рефер даде втора дузпа за Светкавица. Арбитърът отсъди нарушение на Пиргов срещу Илиев и показа втори жълт и червен картон на вратаря. Тъй като Христо Стоичков вече беше извършил и трите си смени, се наложи на вратата да застане Георги Миланов. Илиев изпълни перфектно наказателния удар, с което фиксира крайното 1:3.

СВЕТКАВИЦА - ЛИТЕКС 1:3
0:1 Марсело Никасио (29), 0:2 Марсело Никасио (55), 0:3 Георги Миланов (59), 1:3 Цветан Илиев (84-дузпа)
svetkavica.JPG
СВЕТКАВИЦА: 1.Тодор Тодоров, 24.Игнат Дамянов, 5.Иван Иванов, 7.Невен Венков, 2.Мариян Станчев, 20.Калоян Цветков, 14.Петър Трифонов, 16.Георги Недялков (74-4.Даниел Генов), 8.Цветан Илиев, 10.Славчо Шоколаров, 11.Тихомир Кънев
Резерви: 12.Иван Георгиев, 4.Даниел Генов, 6.Румен Стоянов, 21.Емил Мартинов, 23.Христо Стамболийски
Треньор: Альоша Андонов
ЛИТЕКС: 1.Илко Пиргов, 16.Страхил Попов, 18.Илия Миланов, 33.Николай Бодуров, 3.Петър Занев, 23.Небойша Йеленкович (60-21.Александър Цветков), 10.Сандриньо, 11.Тиаго Мирасема, 17.Георги Миланов, 27.Момчил Цветанов (70-15.Томи Костадинов), 99.Марсело Никасио (75-14.Армандо Ваюши)
Резерви: 31.Евгени Александров, 4.Васил Божиков, 5.Итуа Онанга, 15.Томи Костадинов, 21.Александър Цветков, 9.Светослав Тодоров, 14.Армандо Ваюши
Треньор: Христо Стоичков

Търговище, стадион "Димитър Бурков"
Съдия: Радан Мирянов
Жълти картони: Невен Венков, Даниел Генов (Светкавица); Илко Пиргов (Литекс)
Червен картон: Илко Пиргор (82-Литекс)

(през есента: Литекс - Светкавица 6:0)

Срещата по минути
2 - Първата опасност в мача е пред вратата на Литекс. Защитникът на Светкавица Мариян Станчев пробива мощно отляво и центрира по земя в наказателното поле на Литекс, където обаче Илко Пиргов се намесва решително и лови топката.
6 - Славчо Шоколаров центрира от корнер в наказателното поле на Литекс, топката стига до Тихомир Кънев, чийто удар преминава на сантиметри от дясната греда на вратата на Илко Пиргов.
9 - Домакините пропускат да поведат сензационно на шампионите. След неразбирателство в защитата на Литекс, Кънев се озова сам срещу Пиргов, но ударът му излиза в аут.
10 - Бразилският нападател на Литекс Марсело Никасио е изведен в добра позиция, но стреля неточно.
16 - След отличен пас зад защитата Сандриньо е изведен сам срещу Тодор Тодоров, но не успява да го преодолее. Секунди по-късно шут на Цветанов преминава покрай лявата греда на вратата на Светкавица.
29 - topka.jpg ГОЛ! Литекс открива резултата - 0:1! Марсело Никасио бележи след перфектно изпълнение на пряк свободен удар от линията на наказателното поле.
30 - Георги Миланов пропуска да удвои преднината на "оранжевите" от изгодна позиция.
38 - ДУЗПА за Светкавица!
Илко Пиргов фаулира Тихомир Кънев и съдията Радан Мирянов посочва бялата точка.
39 - ПРОПУСНАТА ДУЗПА! Кънев не успява да отбележи. Преднината на Литекс от един гол се запазва.
45 - Край на първото полувреме.

55 - topka.jpg ГОЛ! Литекс удвоява преднината си - 0:2! Петър Занев извежда отлично Никасио в удобна позиция срещу Тодор Тодоров, вратарят на Светкавица спасява първия удар на бразилеца, но при добавката нападателят е точен.
59 - topka.jpg ГОЛ! Преднината на шампионите става класическа - 0:3! Георги Миланов пробива отлично отляво, преодолява защитник на "мълниите" и почти от аутлинията с техничен удар праща топката в мрежата на бившия си съотборник в Литекс Тодор Тодоров.

82 - 4erven.jpg ЧЕРВЕН КАРТОН! Илко Пиргов фаулира Цветан Илиев и е изгонен от съдията Радан Мирянов.
83 - Тъй като Христо Стоичков е извъшил и трите смени на вратата застава Георги Миланов.
90 - Край на мача. Литекс победи с 3:1 Светкавица в Търговище.