Челси успя да победи с 3:0 като гост Нюкасъл и да влезе в Топ 3 на Висшата лига. Първият мач от програмата на 14-ия кръг в Англия се игра пред 52 305 зрители на стадион "Сейнт Джеймсис Парк", а попаденията вкараха Дидие Дрогба, Саломон Калу и Даниел Стъридж.

Класическият успех на "сините" от Лондон обаче не дойде никак лесно. Малко преди края на редовното време селекцията на Андре Вияш-Боаш имаше само гол аванс, а опасните ситуации се редуваха една след друга и пред двете врати.

И днес страхотен мач за "свраките" изигра младият холандски вратар Тим Крул, който преди седмица се представи на висота при гостуването на Манчестър Юнайтед на "Олд Трафорд" (1:1).

23-годишният страж спаси дузпа на Франк Лампард в 14-ата минута. Даниел Стъридж нахлу по левия фланг, след което падна в наказателното поле след съприкосновение с Кабай. Съдията Майк Дийн посочи бялата точка, с което предизвика гнева на "свраките". Лампард не изпълни по най-добрия начин 11-метровия наказателен удар, Крул изби изстрелa му, след което топката срещна лявата греда.

В 16-ата минута удар на Стъридж срещна гредата на вратата на Нюкасъл, а малко по-късно отново Тим Крул отказа младия нападател на Челси след поредния му пробив. В 25-ата и Петер Чех се отчете с решаваща намеса, избивайки опасен удар с глава на Демба Ба. В 34-ата удар на бившия нападател на Уест Хям срещна дясната греда на вратата на Челси.

В 38-ата "сините" от Лондон откриха резултата. Дрогба се разписа, засичайки с глава центриране на Хуан Мата. За 33-годишният нападател това беше първо попадение във Висшата лига от повече от два месеца. Дрогба вкара за последно при успеха с 4:1 над Суонзи на 24 септември.

До края на първото полувреме Крул спаси още един удар на Стъридж. Нюкасъл започна по-активно втората част, но първото чисто голово положение отново бе пред вратата на талантливия холандец. В 53-ата минута Дрогба пропусна да го накаже за втори път.

В ответната атака отново котдивоарецът беше в центъра на събитията, но този път пред своята врата, като за малко щеше да си отбележи автогол,но опитът му за изчистване с глава срещна напречната греда.

В ответната контраатака Рамиреш беше сам срещу Крул, но за пореден път стражът на Нюкасъл спаси своя отбор. В 75-ата минута пък Джон Тери изчисти топката от голлинията след удар на Шола Амеоби. В 81-ата удар на Амеоби срещна гредата.

В 89-ата Саломон Калу отказа "свраките", удвоявайки преднината на Челси след асистенция на Фернандо Торес, който по-рано също пропусна да отбележи. В продължението на мача Даниел Стъридж направи победата на Челси класическа, след като преди това домакините останах с човек по-малко, тъй като Стивън Тейлър напусна терена в последните минути заради контузия. Мениджърът Алън Пардю пък вече беше извършил позволените три смени и нямаше как да вкара играч на мястото на Тейлър.

Победата изкачи Челси на 3-ото място във временното класиране на Висшата лига. "Сините" от Лондон имат 28 точки, с колкото е и Тотнъм. "Шпорите" обаче са с 2 мача по-малко. Нюкасъл пък остана с актив от 26 точки и заема 5-ото място.

АНГЛИЯ
ВИСША ЛИГА, 14 КРЪГ
03.12.11
14:45 ч.
Нюкасъл - Челси 0:3
0:1 Дидие Дрогба (38), 0:2 Саломон Калу (89), 0:3 Даниел Стъридж (90+2)
Астън Вила - Манчестър Юнайтед (Диема)
Баланс: 156 мача, 43 победи за Астън Вила, 37 равенства, 76 победи за Манчестър Юнайтед
Уулвърхемптън - Съндърланд (Нова Спорт)
Баланс: 108 мача, 38 победи за Уулвърхемптън, 25 равенства, 45 победи за Съндърланд