Ацтеките почитали едно невероятно растение. Наричали го „дар от боговете“. Още преди хиляди години, нектарът от агаве се е използвал за подслаждане на различни напитки. Ацтеките били първият народ, който познавал и използвал агавето.

Агаве е многогодишно растение подобно на кактус. Съществуват над 300 вида агаве. Дължината на месестите му листа варира от 30 см до цели 3 м.

Цъфтящото агаве е забележителна и рядка гледка. Цветоносът му е огромен, достигащ до 10 метра. Цъфти само веднъж в живота си на 10-15 години.

Агаве е разпространено в Мексико и съседните на държавата райони, островите в Карибско море, Централна и Южна Америка. Пренесено е и в Средиземноморието, тропиците и субтропиците.

Сърцевината на агавето се използва за производство на сироп. От листата на много видове агаве се правят въжета, канап, груб плат, произвежда се опаковъчна хартия, корабен текелаж, риболовни такъми.

И това е интересно: Сок от алое чисти дебелото черво - четете на най-полезния здравен сайт zdrave.to.

От цветове, листа и стъбла става прекрасна салата. Но само от сърцевината на синьото агаве се извлича сироп и се прави текила.

От соковете на някои други видове агаве, чрез специално варене се получава меласа, а при ферментация - алкохолни напитки.

Агавето е по-сладко от меда и не толкова гъсто. Поради по-високото си съдържание на фруктоза и ниския гликемичен индекс, то е предпочитано от хора чувствителни на мед и захар. Но трябва да се консумира ограничено поради калоричността му.

Освен многобройните му полезни за здравето съставки, сиропът от агаве съдържа вещества, които предпазват от рак на дебелото черво, укрепва имунната система и повишава енергийните запаси на организма. Ако замени захарта и се консумира в умерени дози, сиропът може да способства за намаляване на теглото.

Мексико
Мексико

Традиционната медицина препоръчва използването на агаве като ефективно лекарство за лечение на циреи и при ухапване от змии и насекоми.

За направата на текила се използва Agave Tequilana, т.нар. „синьо“ агаве. Първата спиртна напитка, която е била произведена от агавето е позната като вино мескал. 



Източник: Vesti.bg.