Какво усещат хората на прага на смъртта? Този въпрос ги вълнува от вечни времена. Психолози твърдят, че страхът от смъртта го има във всеки човек. Напълно е възможно обаче, емоциите на хората, които се прощават с живота, да са значително по-позитивни, отколкото е прието да се смята.  

При повечето хора смъртта се асоциира с ужас и кошмар. Но тези, които действително се оказват лице в лице с приближаващата смърт не винаги пислят толкова негативно, обяснява Курт Грей от Университета на Северна Каролина (University of North Carolina).

Авторите са провели експеримент, в който изучавали блоговете на неизлечимо болни пациенти, които впоследствие са починали от рак, например. В контролната група пък била поставена задача доброволците да си представят, чеса неизлечимо болни и им остават само няколко месеца живот.  

С помощта на специално разработена компютърна програма учените анализирали всички записи, за да установят колко често се срещат в тях думите: страх, ужас, тревога, щастие, любов. 

И това е интересно: Родители и деца, уви, не обсъждат секс, смърт, раздяла - четете на най-полезния здравен сайт Zdrave.to

Установено било, че в блоговете действително неизлечимо болните пациенти позитивните думи се срещали много-по-често отколкото в записите на менте пациентите. Записите на действително умиращите били напълнени с любов и смисъл. 

Аналогични резултати били получени при анализиране на предсмъртни думи на осъдени на смърт и на мними затворници, които трябвало да си представят, че скоро ще бъдат екзекутирани. И отново думите на обречените на смърт били много по-малко негативни.

Така и в двата експеримента било установено, че умиращите хора много по-често се замислят над смисъла на живота, религията, семейството. Ето защо, смятат учените, емоциите на хората, които се готвят за края на жизнения си път, в действителност съвсем не са такива, каквито си ги представят повечето от нас. 

Превод: БЛИЦ