Почти 4000 са българите, които страдат от множествена склероза. Болестта протича като бавно самоубийство - имунната система, която трябва да пази организма от чужди агенти, се обръща срещу него и атакува с автоантитела миелиновата обвивка на нервните проводници в мозъка. Традиционната медицина все още не е открила лек срещу това тежко заболяване, а според някои специалисти лекарствата само забавят протичането на коварната болест.

Има ли спасение от тази подмладяваща се болест? Ясна ли е вече причината за появата на алцхаймер и паркинсон? Ето отговорите от специалиста, който най-добре познава тези заболявания - неврологът проф. д-р Лъчезар Трайков, ръководител на Отделението за диагностика и лечение на невродегенеративните и имуновъзпалителните заболявания на централната нервна система с направление за лечение на невроинфекции в Александровска болница.

- Проф. Трайков, днес всичко ли знаем за множествената склероза?
- Да, вече знаем, че множествената склероза категорично не е генетично наследствено заболяване. Тя е хронично възпалително автоимунно заболяване на централната нервна система. Болните от множествена склероза обаче могат да водят самостоятелен и активен начин на живот. Необходимо е да не прекъсват контактите си, да не престават да развиват заложбите си, да се стремят към преодоляване на трудностите във всекидневието.

Цялото интервю с д-р Трайков, четете в zdrave.to