Много нови лекарствени терапии, които пациентите в повечето европейски държави получават по Здравна каса, може да останат недостъпни за българите и през 2018 г., предупредиха от Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България (ARPharM). Причината е мораториум върху заплащането им от Националната здравноосигурителна каса през 2018 г., приет от Надзорния съвет на НЗОК.

Решението трябва да бъде прието и от парламента. Сред новите терапии, които мораториумът ще засегне, има такива, които вече са препоръчани за заплащане на базата на оценка на здравните технологии и за които са сключени договори за отстъпки с изгодни за НЗОК условия. Ето как коментира казуса председателят на ARPharM Деян Денев за в. “Доктор”.

- Г-н Денев, кои пациенти ще бъдат засегнати от мораториума върху заплащане на новите лекарства?
- Това са пациенти с онкологични, респираторни, някои редки заболявания и много други. Те няма да получат достъп до нови терапии през 2018 г., независимо че повечето от тях вече са оценени като нужни на българските пациенти на базата на оценката на здравните технологии и са препоръчани за реимбурсация от Здравната каса. За някои от лекарствата вече има и сключени договори за отстъпки с изгодни за Касата условия. Терапиите са или животоспасяващи, или са за заболявания, за които до момента не е имало лечение, а има и терапии, които са по-изгодни, отколкото тези, които Касата заплаща в момента.  




- Смятате ли, че ако го няма мораториума, НЗОК ще увеличи разходите си за лекарства?
- Със сигурност мораториумът няма да доведе до намаляване на разходите за лекарства. Обикновено в първите години от включването им за реимбурсации новите терапии не генерират твърде големи разходи. Въпросът тук е системата да бъде управлявана, да се отсяват терапиите, които са нужни на българските пациенти от тези, които не са, на базата на оценка на здравните технологии. А след това Касата може да преговаря и да постигне най-изгодните за България условия. Съществува такава нормативна база. Само въпрос на желание и компетентност от страна на институциите е да го правят. Въвеждането на мораториума означава на практика отказ да се управлява системата. 

Цялото интервю с Деян Денев, четете в zdrave.to