Д-р Любомир Кайтазки е специалист по нервни болести и клинична неврофизиология (електроенцефалография - ЕЕГ). Неговите специални интереси са насочени преди всичко към функционалните невро-психологични и психични разстройства, кризи на прилошавания, епилептичните припадъци, депресии, главоболие, шум в ушите, натрапливо-страхови и фобийни разстройства, полиневропатии, безсъние, стрес и влиянието му върху човешкия организъм и поведение.

Има над 20 научни публикации върху тези проблеми. Владее методиката доплерова сонография, чрез която се изследва проходимостта на артериите на главата и крайниците.
Член е на Българското дружество по главоболие, Българското дружество по електрофизиология и ЕЕГ, Българското дружество по доплерова сонография, Американската асоциация за превенция на стреса, Международната лига срещу епилепсията.



- Д-р Кайтазки, защо през есента и зимата се обострят редица заболявания на опорно-двигателния апарат?
- Човешкият организъм е така устроен, че реагира на променящите се климатични метеорологични фактори в природата с адаптивни реакции, които го правят по-лесно приспособим за преодоляване на неблагоприятните условия на средата. През есенно-зимния сезон основни увреждащи фактори са повишената влажност, вятърът и ниските температури. Така да се каже, болките в гърба и ставите са един от “подаръците” на зимата.

- Най-често през зимата се оплакваме от схващане на врата и раменете. Това само на студа ли се дължи или зад проблема се крият по-сериозни причини?
- Най-честата причина за болките и дискомфорта в шийната част на гръбначния стълб са дегенеративни процеси с хроничен характер, засягащи шийните прешлени, т.нар. цервикоартроза и цервикална остеохондроза. Типични клинични особености са схващане, трудна подвижност в тази част на гръбначния стълб, спонтанни болки във врата, както и болки при движение и завъртане на главата в различни посоки. Много чести са изявите на световъртеж, замайване, шум в ушите, дифузно главоболие, особено в тилната част на главата. Оплакванията са най-изявени сутрин, след ставане от сън и постепенно в течение на деня намаляват или изчезват. Възможно е да има изтръпване в пръстите на ръцете, епизодично или постоянно, както и слабост в ръцете, особено при захват в по-тежките случаи, което сериозно нарушава трудовата дейност. Това състояние е с хроничен характер - при повечето пациенти изчезва през топлите сезони и се възобновява през есента, най-често в периода октомври - края на декември.
Болките в раменните стави също са често срещан проблем. Ограничени са движенията в раменните стави; нощни болки, схващане и дискомфорт в тези зони. Характерна причина е т.нар. хумероскапуларен периартрит като последствие от спазъм на мускулатурата около ставата и лигаментарния апарат. Засегнати са най-често хора, 
упражняващи професии на открито и с физическо напрежение. Съчетанието между висока влажност, промяна на температурата, течение и вятър с физическо натоварване на тази зона е много благоприятен причинен фактор.

Цялото интервю с д-р Любомир Кайтазки, четете в zdrave.to