Учените и лекарите все още трудно се ориентират в джунглата на невродегенеративните заболявания. Нищо не е толкова просто, дори това да бъдат ясно обособени различни групи заболявания. Клиничните им прояви и симптоми са объркващо сложни и разнообразни. И е истинско изкуство да поставиш диагноза на неизвестно заболяване. Става дума за нова форма на усложнена спастична парапареза, предаде БНТ.

ЧЕТЕТЕ ОЩЕ ВАЖНИ И ЦЕННИ СЪВЕТИ И НОВИНИ САМО В НАЙ-ПОЛЕЗНИЯ ЗДРАВЕН САЙТ ZDRAVE.TO


"Ние откриваме тази нова форма при едно българско семейство от района на Ивайловград, които са преселници от Одрин. Трима пациенти", каза проф. Ивайло Търнев ­о­т неврологичната клиника на Александровска болница. И тримата имат спастична пареза, която се появила рано, нарушено равновесие, леки когнитивни смущения. Но освен дегенерация на двигателните неврони, лекарите откриват и друго. "Разликата е, че се засяга доста тежко и малкия мозък. А също и в по-­лека степен кората на главния мозък. Този клиничен фенотип е много специфичен и интересен. С начало средна възраст около 32 години, неописван в този вид в литературата, така че това ни даде на нас самочувствието, че откриваме нещо ново", обясни проф. Ивайло Търнев.

"Затова и публикацията на нашите лекари намира място в най-­авторитетното научно списание за неврология "Брейн". Изненадата там е двойна ­ защото освен новото заболяване, пак наши учени успяват да открият и мутацията или гена, отговорен за болестта", допълни той.

"Всъщност това не е нов ген, той е описан и преди това, но не свързва с други заболявания пак с централно нервно засягане", заяви д-р Теодора Чамова - ­невролог. Същият ген се оказва отговорен и за юношеска форма на паркинсон. Но при нея засяга съвсем други мозъчни структури.