Мнозина от нас се заразяват с  вирусна инфекция, която засяга горните дихателни пътища или казано накратко- обикновената  настинка. Добре известно е, че ниските температури понижават реактивността на организма, повишават податливостта към инфекциозни заболявания 

Честотата на настинките е най-висока през студените месеци на годината, като заболеваемостта рязко се покачва от края на септември и остава висока до март или април, когато започва да намалява. 

Повечето от вирусите, които причиняват настинката се развиват добре при ниска влажност на средата, каквато е през есенно-зимния период.

Въпреки, че няма категорични доказателства, че човек може да се разболее от настинка в резултат на преохлаждане или прегряване, сухият и студен въздух през зимните месеци изсушава носната лигавица и я прави податлива на вирусни инфекции. Резултатите от редица изследвания показват, че стресът и наличието на  алергии, също могат да повишат риска от настинки.

Въпреки, че настинката най-често е банално и леко протичащо заболяване, тя е силно заразна, а симптомите продължават от 1 до 2 седмици. 

Един "бабешки лек" обаче намалява продължителността на страданията от настинката.  

Кой е той четете в най-полезния здравен сайт Zdrave.to.