Често го наричат ​​цар на билките/подправките или царска билка, а името му произлиза от гръцкото име "Basilikón phutón", което означава "царска билка". В света има около 50 вида босилек , а неговите свойства го настаняват на самия връх на подправките, които трябва да използвате.

И това е интересно: Лятото - време да лекуваме ставите

Най-често срещаният е сладкия босилек, който се използва предимно в средиземноморската и италианската кухня.


Освен него има и тайландски, и слатководен босилек, които се използват в кухнята на Югоизточна Азия.
Босилекът отговаря на невероятните 175 процента от дневните нужди от витамин А и това само 15 грама от прясната билка. Витамин А е антиоксидант, който е необходим за добро зрение. В босилек има и витамин К, който е важен за здрави и силни кости.

Това едногодишно растение с плитък корен може да се отглежда от семена, да бъде насаден в градината, саксия или парцел. Босилекът обича слънцето от 6 до 8 часа на ден, както и влажната и богата почва. Не иска прекалено поливане и е необходимо да се изчака да изсъхне преди ново напояване. 

Тази подправка-билка може да се използва прясна или изсушените й листа, а същата дава отличен вкус на ястието, подобрява храносмилането и запазва храната от разваляне.
Освен предназначение в кухнята, той се използва и като антисептик в борбата срещу паразитни заболявания, за успокояване на напрежението, срещу коремни спазми, възпаление на бъбреците и успокояване на симптомите на астма.