Миризмата на розмарин може да подобри когнитивната функция у човека, като направи мислите ни по-бързи и по-прецизни, установи ново изследване. Подправката е силно популярно растение в района на средиземноморието и се добавя при много ястия, като се използват основно пресните му листа и много по-рядко сушената му форма, пише obekti.bg, позовавайки се на Psy Blog.

Екстракт от розмарин е бил използван от хората в продължение на много хилядолетия, като най-ранните свидетелства за употребата му датират от ерата на древноегипетските цивилизации. За целта на изследването учените са набрали 20 доброволци, които е трябвало да миришат 1,8 синеол, главният ароматен компонент на розмарина, като количествата са варирали за различните участници.

Блестяща памет с препечени бадеми и розмарин

Резултатите са показали, че колкото повече от съединението са имали в кръвта си те след вдишване, толкова по-добре са се представяли на когнитивните тестове. Подобренията са били основно в скоростта на решаването им и в точността на отговорите.

“За първи път показваме, че съществува значима връзка между нивото на когнитивната функция и съединението 1,8 синеол. По-високите концентрации подобряват представянето на когнитивните тестове. В допълнение не се забеляза никакво спадане при другите параметри на когнитивните функции”, обясняват от екипа, провел изследването.

Падна митът с правилото за 8 чаши вода на ден, ето колко течности наистина трябва да пиете!

Волатилната субстанция се намира също и в други ароматни растения като евкалипт, градински чай и други. Растението използва ароматното масло, едновременно за да привлича хищниците на тревопасните животни, които ги ядат и за да отблъсква своите врагове.