Хората, които страдат от депресия, намират за много трудно да разграничат сходни спомени, установи ново изследване. Възможно е за страдащите от депресивно разстройство да си спомнят кой им е казал преди време какво и къде, или изобщо какво е станало. И колкото повече са депресирани хората, толкова повече те изглежда забравят детайлите, които помагат да се разграничат едни спомени от други, пише Obekti.bg, позовавайки се на Psy Blog.

Причината може да е липсата на нови мозъчни клетки в хипокампуса, област в мозъка, която е ключова за паметта и формирането на спомените. Но въпреки това казусът не е общ и генерален проблем с паметта, както може да звучи. Проф. Брок Кирван, съавтор на изследването, обяснява:

Изкуственото повишаване нивото на серотонина не помага при депресия

За целта на екипа участниците бяха помолени да разгледат серии от обекти на компютърен екран. Някои от обектите са били виждани преди по време на теста, други са били сходни, а трети са били изцяло нови обекти. Резултатите са показали, че колкото по-силно е било депресивното разстройство, от което са страдали някои от участниците, толкова по-трудно е било за тях да разграничат сходни обекти. С други думи, те са смесвали сходни спомени, въпреки, че не са имали проблем с разграничаването на нови обекти от предишни, които вече са били виждали.

Канят страдащи от безсъние на дискусия с лекари

Това показва, че случаят не е генерален проблем с паметта.”Те нямат амнезия, на тях просто им липсват детайли”, коментира проф Кирван.”Съществуват две области в мозъка, където се генерират нови мозъчни клетки. Едната е в хипокампуса, който отговаря за паметта. Оказва се, че растежът е намален в случаи на депресия”.