Д-р Трендафила Тошева е началник на отделението по физикална терапия и рехабилитационна медицина в УМБАЛ “Пловдив”. Специалист е по мануална терапия, физикална и рехабилитационна медицина. Завършва медицина през 1980 г. През 1985 г. придобива специалност “Физикална и ре-хабилитационна медицина”. От 1988 г. е началник на отделение.
Следдипломни специализации: мануална терапия - 1985 г.; лазертерапия - 1986 г.; рефлексотерапия - 1989 г. Д-р Тошева лекува заболявания на опорно-двигателен апарат, централна и периферна нервна система, неврологични болести, дискова херния.




- Д-р Тошева, кои от заболяванията най-често се обострят през есента?
- Есента е сезонът на дисковата болест, която се проявява със скованост в гръбнака, болки във врата, изтръпване на крайниците. Болковият синдром е остър, а пациентите подлежат на медикаментозно лечение и физиотерапия.

- Защо ни болят ставите при промяна на времето?
- Основните причини са две. Първата е чисто физиологична. Тялото реагира по законите на физиката, тъй като непосредствено преди разваляне на времето атмосферното налягане пада и това се отразява директно върху ставно-мускулния апарат. Грубо казано, той набъбва заради по-ниското атмосферно налягане навън. Това е на микроструктурно ниво, невидимо е за окото и рефлектира върху сетивата. Притиска нервните окончания и оттам болката в ставите и мускулите се усилва. Другият фактор при промяна на времето е влагата. Тя влияе при по-възрастни хора, с шипове в коленете и врата, като обостря болката. При по-възрастните влагата прониква по-лесно през порите и оттам се засилва болката.

Другата причина е чисто психологическа. При разваляне на времето хората губят настроение, стават по-пасивни, имат предварителна нагласа, че ще реагират.

- По-често възрастни или и по-млади хора се обръщат към вас за помощ?
- В последно време се забелязва подмладяване на болестта - все повече млади хора идват при мен със сериозни оплаквания. Най-засегнати са хората, които работят в офиси, на компютър, както и в производството. Те стоят неподвижно по 4-5 часа и рано или късно заболяват. Преди 20 години знаехме, че болестта се проявява след 50-55-годишна възраст, но сега това правило отпадна, защото 

при нас лекуваме и 13-годишни деца 

Пациентка в тийнейджърска възраст провежда редовно лечение в отделението, като при нея има и изтръпване на единия крайник. Момичето стига до болнично лечение след натоварване в час по физическо възпитание. Тъй като детето не тренира, а в училище се налага да изпълнява силови упражнения, се провокира този инцидент.

В момента в отделението се лекува и момче на 23 години с кръвоизлив в гръбначния мозък. Той е футболист и на една от тренировките вдига глава нагоре, получава силна болка в гърба и врата, изтръпват му и ръцете, но всичко отминава за десетина минути. На следващия ден отново отива на тренировка, рита с единия крак, при което усуква тялото си и отново получава изтръпване в ръцете и краката. На стадиона веднага му правят масаж, след който се оказва, че изобщо не може да мръдне и го докарват по спешност с линейка в неврологията на УМБАЛ “Пловдив”. Установява се кръвоизлив в шийния дял на гръбначния мозък. В момента пациентът провежда рехабилитация, а екипът на физиотерапията води битка да го възстанови напълно, защото е много млад. Има огромен шанс, защото и заболяването бе хванато навреме.

Друга пациентка от Пловдив на около 30 години е доведена в отделението на инвалидна количка. Тъй като работи в офис по 8 часа всеки ден, иска да има двигателна активност и се записва на курс по йога. След третия сеанс се прибира вкъщи и изведнъж цялата изтръпва. Обажда се на 112, след прегледа с линейка по спешност е откарана и приета в болница, където се установява кръвоизлив в гръбначния мозък. Според невролозите инцидентът е провокиран от йогата.



Защо йога може да предизвика такива тежки увреждания четете в най-полезния здравен сайт Zdrave.to.