Всяка година трихинелозата изненадва непредпазливите за здравето си хора! Това каза в интервю за в. “Доктор” доц. д-р Борислава Чакърова, дм, специалист по медицинска паразитология в Медицинския факултет при Тракийски университет - Стара Загора.  

- Д-р Чакърова, само преди няколко дни се съобщи за 15 нови случая на трихинелоза в Бургаско, в края на миналата година се появи информация за огнища на болестта в Смолянско. А се оказа, че сме на 3-то място в Европа по разпространение. Защо е така според вас? Може би хората не са достатъчно информирани, или неглижират проблема?

- Или забравят, или неглижират проблема, или и двете. Всъщност причините за повишената заболеваемост са комплексни. Миналата година по това време ви посочих в интервю най-честите грешки, които допускат хората. И пак ще ги повторя: консумация на не изследвано от ветеринарните специалисти месо; купуване на месо от нерегламентирани и случайни производители, прекупвачи и търговци; укриване на бракониерски добито месо и смесването му с такова, проверено за трихинелоза; внасяне в заведения за обществено хранене на непрегледано месо от личните стопанства. 

Имайте предвид и следното: пренебрегването на специалистите по медицинска паразитология води до забавяне поставянето на клиничната диагноза “трихинелоза”. Укриването на заболелите и подценяването на леко протичащите форми на трихинелозата, които могат да хронифицират, са също пропуски и грешки. Много е важна профилактиката. Всички би трябвало да запомнят, че закланите и убити свине се изследват задължително за мускулни трихинели. Труповете на инвазираните и умрели животни се конфискуват и изгарят. Свинете не трябва да се хранят с термично необработени отпадъци и конфискати. Дератизацията на фермите и местата, където се отглеждат домашните свине, е от особено значение за прекъсване на веригата между природните и другите огнища.  


Какви усложнения могат да настъпят, кога възникват и как се проявяват четете в най-полезния сайт Zdrave.to.