Учените разбраха най-накрая как сателитната ДНК, наричана на жаргон досега ДНК-боклук, всъщност играе наистина сериозна роля за удържането на генома заедно, пише Obekti.bg, позовавайки се на Science Aler.

Откритията са публикувани в престижното научно списание eLife и според тях тази част от ДНК изпълнява ключовата функция да гарантира, че хромозомите се групират правилно в ядрото на клетките, което е жизнено необходимо за оцеляването на клетката.  Това, което е интересно е, че тази функция изглежда важи за ДНК при всички видове организми.

Полезно! Тези храни спомагат за синтеза на хиалуронова киселина!

Излишната ДНК се състои от много прости, силно повтарящи се поредици от генетичен код. Въпреки че изгражда голяма част от генома тя не съдържа инструкции за кодирането на някакви специфични протеини. Което винаги е озадачавало учените. Досега се смяташе, че повтарящата й структура прави генома всъщност по-нестабилен и по-податлив на  увреждания и болести. “Но ние знаехме, че ако тя не играеше някаква роля, еволюцията отдавна щеше да я е изличила от генома. След като я има просто трябваше да открием каква функция изпълнява”, обяснява Юкико Ямашита от университета в Мичиган.