Много често двойките, които срещат трудности по пътя към мечтаното бебе, отлагат още повече най-щастливия миг поради притеснението какво им предстои по време на първата среща с репродуктивен специалист. А началният разговор с акушер-гинеколог, когато бебето се бави, е само стартова крачка по път, в който най-важни са вярата, доверието и спокойствието.
Знаейки, че достатъчната и добре поднесена информация осигурява именно сигурност за предстоящото, специалистите от Медицински комплекс „Д-р Щерев“  описват как протичат първите стъпки в диагностицирането и лечението на репродуктивните проблеми.
 
Поставянето на точната диагноза за причините за проблемно забременяване е в основа за успеха. Личните лекари и акушер-гинеколозите са първите, които трябва да насочат двойките към провеждането на по-обстойно диагностициране, когато бебето се бави. Те са тези, които следва да препоръчат специалист с подходящата квалификация или още по-добре – клиника, която може да предложи широк набор от експерти и най-новото оборудване. Те са ключови, защото често репродуктивните проблеми се диагностицират и лекуват на база на допълнителни консултации, специфични изследвания и разбиране за влиянието на общото състояние на партньорите, което може да включва съпътстващи състояния и заболявания, оказващи влияние върху репродуктивните им способности. Понякога лечението изисква многопрофилен екип: акушер-гинеколог (репродуктивен специалист), андролог, ембриолог, имунолог, ендокринолог и психолог. Екипът на Медицински комплекс „Д-р Щерев“ напомня, че дори мечтаната бременност да се бави, съвременната репродуктивна медицина е изключително напреднала и двойките не бива да губят вяра в себе и доверие в лекуващите ги специалисти.
 
Изключително важно е при първата консултация да присъстват и двамата партньори. Тогава се снема пълна анамнеза, взимат се под внимание предишни изследвания, придружаващи заболявания, рискови фактори и се обсъжда план на поведение и последващи изследвания при нужда и при двамата. Следват гинекологични прегледи при жената и проследяване на овулацията ѝ. Прегледите включват ултразвукова диагностика и се извършват в определени дни от месечния цикъл – между 11–13 ден и 16–18 ден от менструацията. Партньорката трябва да е подготвена, че лекуващият акушер-гинеколог може да назначи допълнителни изследвания, сред които микробиология на влагалищен секрет, онкоцитонамазка, тестове за инфекции като хламидии, уреаплазма, микоплазма, трихомони и др. В определени случаи пациентката може да се насочи към ендокринолог за хормонално и ехографско изследване на щитовидна жлеза. Възможно е на жената да бъде назначено и изследване на т.нар. базални хормони между 3-5 ден от цикъла – LH, FSH, Estradiol, Prolactin, а при настъпила овулация – Progesteronе (20-24-ти ден от месечнияцикъл). Повече информация за основните „женски“ хормони ще откриете в края на този материал.
 
Вече е добре известно, че репродуктивните проблеми се срещат еднакво често както при жената, така и при мъжа в двойката. Затова паралелно с изследванията на партньорката се извършва и спермограма на мъжа (анализ на семенната течност). Най-често, за да може да се диагностицира коректно състоянието на репродуктивните му функции, са нужни повече от една спермограми. Ако това специализирано изследване покаже отклонения от нормата, се прави консултация с уролог-андролог и се назначават допълнителни изследвания като микробиология на еякулат, хормонални нива, разширена спермограма, даваща информация за качеството на сперматозоидите и тяхната оплодителна способност и др. Изследването на мъжа може да се допълни от общ андрологичен преглед, включително анализ на вторичните полови белези, размер и разположение на тестисите, преглед на простатата. Сред причините за стерилитет при мъжа може да е и варикоцеле – състояние на тестисите, подобно на разширени вени. В различните си форми то се среща при 10–15% от подрастващите и младите мъже и се диагностицира с преглед при андролог.
 
Ако спермограмите на мъжа и хормоналните изследвания на жената са в норма, но продължава да липсва зачеване, се пристъпва към проверка на проходимостта на маточните тръби. Това може да стане чрез хидротубация под ултразвуков контрол или хистеросалпингография (т. н. „цветна снимка“) – специфично изследване, което трябва да се извърши от квалифициран репродуктивен специалист. Понякога се налага да се назначат и допълнителни изследвания и манипулации както при жената, така и при мъжа. Така например при клинични данни за ендометриоза се пристъпва към лапароскопия с цел отстраняване на ендометирозните кисти и лезии или хистероскопия с цел оглед на състоянието на маточното тяло. При повтарящи се спонтанни аборти по преценка на лекуващия лекар може да се назначат генетични изследвания и при двамата партньори.
 
По време на всички описани стъпки е много важно доверието в лекаря, извършващ прегледите, консултациите и процедурите. То е от изключително значение, защото специалистът е този, който подкрепя с експертизата и собствената си целеустременост двойката през целия път към желаната бременност и раждането на здраво бебе.
 

Хормонален пътеводител

Хормоните са цяла микровселена в организма на всеки от нас, затова специалистите от Медицински комплекс „Д-р Щерев“ предлагат кратък пътеводител сред тези, които са ключови при първоначалното диагностициране на репродуктивни проблеми. Ето малко повече информация за тях:

FSH (фоликуло-стимулиращ хормон) – секретира се от хипофизната жлеза в мозъка. Изследва се в началната фаза на менструалния цикъл (от втори до пети ден). Неговите стойности показват яйчниковия резерв на жената и отговора към стимулацията при инвитро процедура.

LH (лутеинизращ хормон) – има отношение към индукция на овулацията (спукване на доминантния фоликул и отделяне на яйцеклетката). Най-високи нива на LH се наблюдават в периода преди овулацията. Нивата на LH, изследвани в началото на менструалния цикъл, са ориентир за яйчниковия резерв на жената.

Estradiol (eстрадиол) - основният естрогенен хормон в женския организъм. Изследва се в началото на менструалния цикъл. В женския организъм естрогените са отговорни за тъканния растеж и пролиферацията на клетките в специфични области на тялото. По време на инвитро процедура естрадиол се изследва с цел да се установи отговорът на яйчниците към стимулацията при инвитро процедура.

Progesteron (прогестерон) – отговорен е за подготовката на маточната лигавица и имплантация на оплодената яйцеклетка. Този хормон се изследва във втората фаза на менструалния цикъл (19-и – 23-ти ден) и то предимно при жени, при които се проследява овулацията.

Не е изключено високото TSH, което е индикатор за проблем с щитовидната жлеза, да е причина за ненастъпване на бременност или за проблем с износването на такава. Научните данни показват, че 2% от жените, страдащи от стерилитет, са диагностицирани с хипотиреодизъм. В случай на отклонения е препоръчително да се направи консултация с репродуктивен ендокринолог, който да препоръча терапия за намаляване на TSH в референтни граници и след нея да се проследи дали високите нива на хормона, индикиращи патология на щитовидната жлеза, са били причина за проблемно забременяване.

С напредване на репродуктивната възраст спонтанното зачеване на здраво дете може да бъде затруднено. Това може да се дължи на влошеното генетично качеството на яйцеклетките, както и на намален или изчерпан яйчников резерв. Поставянето на тази диагноза стартира с преглед при репродуктивен специалист с ултразвукова диагностика и провеждане на хормонални изследвания. Прегледът цели да установи наличието на антрални фоликули, а паралелно с тях се прави хормонални изследвания на Инхибин-Б и Антимюлеров хормон. Допълнително по преценка на лекуващия лекар могат да се назначат и други хормонални изследвания.
 
Ако желаете да проследите здравния и репродуктивния си статус, не забравяйте, че Медицински комплекс „Д-р Щерев“ предлага на своите пациенти разнообразни опции за записване на час за акушер-гинеколог, включително чрез най-популярните комуникационни платформи Facebook Messenger и Viber. Пишете лично съобщение на официалната ни Facebook страница или последвайте публичния ни канал във Viber и продължавайте да се информирате за най-съвременните тенденции в областта на асистираните репродуктивни технологии, женското и семейното здраве.