Едно от най-честите заболявания на стомашната лигавица е гастритът. Причините за развитие на гастрит са много и различни, най-често това е лош хранителен режим - преяждане, прекаляване с мазни, люти, силно подправени храни. Гастритът може да се отключи от силен стрес и от прекомерна консумация на алкохол.
“Много често причина за развитие на гастрит са лекарства, например аспирин, но и много други. Гастрит може да е следствие и на отравяне с химични препарати, хинин или като следствие от инфекциозно заболяване, както и от заразяване с бактерията хеликобактер пилори. Заболяването се обостря през есента, затова тогава изключете кафето и алкохола. Честотата на гастрита намалява в целия свят, но се увеличава рефлуксната болест. Това се дължи най-вече на прием на някои лекарства, както и на бързо приготвени храни, пържени ястия”, обясни гастроентерологът проф. д-р Константин Чернев.

- Проф. Чернев, защо есента ни докарва повече стомашни болки?
- При стомашните болести при промяна на сезоните настъпва обостряне, но не може да се каже с точност на какво се дължи това. Например, през есента се променя атмосферното налягане, понижава се температурата, наблюдава се известна промяна в храненето. Всичко това поставя по-високи изисквания към организма и в известен смисъл е стрес за него. Това може да доведе до повишаване на отделянето на гастрин и солно-киселата секреция. Така пациентите с гастрит или язва чувстват обостряне или засилване на болката, тежест след хранене, парене, киселини. Но всичко това може да се случи и през пролетта, когато също се променя времето.

През есента или зимата усложнения като кървяща язва и перфорация настъпват по-често, отколкото през лятото. В последните 15 - 20 години се наблюдава значително по-рядко язвената болест, защото вече знаем причинителя. Гастритът обаче все още се среща значително често. На практика след 50-годишна възраст половината от хората имат гастрит.

Затова, ако човек има някакви оплаквания на стомашно-чревния тракт, трябва да се изследва за наличието на хеликобактер пилори. Ако обаче е налице алармираща симптоматика - силна болка, анемия, понижаване на теглото, повръщане на кръв, това налага задължително ендоскопско изследване, особено ако пациентът е над 50 години.

Колко вида гастрит има, какви са симптомите му и как можем да се предпазим четете на най-полезния здравен сайт zdrave.to