Анадолу Медицински Център обособи Център по урологична онкология, специализиран в  диагностиката и лечението на рак на простатата, рак на пикочния мехур, рак на тестисите, рак на бъбреците, тумори на надбъбречната жлеза и ретроперитонеални тумори (тумори на меките тъкани в областта).
Ракът на простатата е втория по разпространение вид рак при мъжете. Засяга предимно мъжете след 50 годишна възраст, но за ранна диагностика и лечение се препоръчва ежегодния скрининг да започне след 40 годишна възраст. За целта се прави дигитално ректално туширане и кръвен тест за измерване на нивата на простатен специфичен антиген (PSA). Пациенти с подозрителни РSA стойности се подлагат на трансректална биопсия на простатата под обща упойка.

Анадолу Медицински Център разполага с най-модерния апарат за таргетирана диагностика MR-TRUS Fusion, който открива успешно огнищата на рак на простатата и взима биопсия от тези места с точност до милиметър. За лечение на рак на простатата се прилага радикална простатектомия, чрез роботизираната хирургична система „да Винчи“. По този начин отстраняването на простатната жлеза и някои от околните тъкани е максимално прецизна и щадяща пациента процедура. При пациенти, които не са подходящи за роботизирана хирургия може да се прилага традиционна операция. При пациенти с локално напреднал рак на простатата или които не са подходящи за операция, хормоналната терапия и лъчелечението водят до успешни резултати. При широко разпространено метастатично заболяване се използват химиотерапия, хормонална терапия, орхиектомия (отстраняване на тестисите).

Повечето ракови заболявания на пикочния мехур се диагностицират на ранен етап, склонни са да рецидивират и да се развиват. При кръв в урината, пикочният мехур се изследва за тумор с помощта на цистоскопия. Ако се открие тумор, се извършва трансуретрална резекция на тумора по ендоскопски метод. За да се предотвратят повърхностни тумори на пикочния мехур, като допълнително лечение може да се приложи еднократно третиране с химиотерапевтични лекарства в пикочния мехур. Ако се открие мускулен инвазивен карцином на пикочния мехур, може да се наложи да се премахнат тазовите лимфни възли и да се направи нов пикочен мехур от тънките черва. Известна като радикална цистектомия, тази операция може да се извърши с помощта на роботизирана или отворена операция. Пациентите, които не са подходящи за операция, се лекуват с комбинация от лъчетерапия и химиотерапия. В случай на широко разпространено метастазно заболяване, след цистектомия се използва химиотерапия.

Туморите на тестисите се наблюдават при млади мъже в репродуктивна възраст и могат да се лекуват при високи стойности с подходящи животоспасяващи терапии. В случай на подозрение за тумор при пациенти с тестикуларна маса, незабавно се планира ингвинална орхиектомия – отстраняване на тестиса. След това цялото тяло се сканира с компютърна томография. Тъй като тестикуларните тумори имат различно поведение според техните патологични структури, подходите за мониторинг и лечение се определят специфично за всеки пациент. При пациенти с метастази в лимфните възли около аортата и горната куха вена (вена кава) в ретроперитонеалното пространство, се прилага дисекция на лимфни възли. Според резултатите от патологичните изследвания може да се наложи пациента да приема допълнително химиотерапия и лъчетерапия.

Мултидисциплинарният екип от опитни специалисти на Центъра по урологична онкология работи под ръководството на проф. д-р Джемил Уйгур – известен специалист в областта на урологията. За повече информация посетете www.anadolumedicalcenter.bg