Популярните днес леки цигари се оказват особено опасни, защото предизвикат една от най-агресивните форми на рак на белите дробове – аденокарцином. Това се казва в статия, публикувана в списанието Journal of the National Cancer Institute.
Така наричаните леки цигари се отличават от обикновените с това, че във филтъра им са направени дупчици, помагащи, както твърдят производителите, да се очисти дима от смолите, никотина и другите канцерогени преди той да попадне в белите дробове. През тези отверстия, според замисъла на създателите, в тютюневия дим попада свеж въздух, „който го разрежда” и прави по-малко опасен.  

И това е много страшно - учени предупреждават: Пушенето отключва програма за самоунищожение. Още интересни новини как да опазите вашето здраве четете на най-полезния здравен сайт Zdrave.to. 
 
„Тютюневите компании за пореден път излъгаха лекарите и пушачите, карайки ги да си мислят, че въпросните цигари са по-безопасни за здравето. Получените от нас данни показват, че съществува ясно изразена връзка между тези вентилационни отверстия и епидемията от аденокарцином през последните две десетилетия”, заяви Питър Шилдс от университета в щата Охайо в Кълъмбъс.  
 
Шилдс и неговите колеги са анализирали данните, които са били събирани от здравните служби на САЩ и други групи учени от средата на 60-те години на миналия век, когато тези цигари са се появили в продажба. Освен това, те са успели да получат достъп до вътрешната статистика и изследвания на тютюневите компании, което като цяло е разширило научната база на данните с над 3000 публикации и документа.  
 
Анализът им разкрил интересна тенденция. Честотата на появата на практика на всички болести, свързани с пушенето, постепенно е намалявала заради намаляването на количеството на смоли и други вредни вещества в дима. Но това не се отнася до вероятността за развиване на аденокарцином. Екипът на Шилдс е достигнал до извода, е основната причина за това са били леките цигари.  
 
„Филтърът променя начина, по който гори тютюна, обогатявайки дима с канцерогени, а пушачите пушат повече и по-често, което позволява на дима да прониква в дълбочина в техните бели дробове, където обичайно се формира аденокарцинома”, обяснява ученият.

Превод и редакция: БЛИЦ