Д-р Елена Георгиева е педиатър и специалист пулмолог. Започва медицинската си практика като участъков педиатър в Благоевград, а след това и в София. 20 години работи в Окръжна болница (сега УМБАЛ “Света Анна”), а в последните 10 години е в Клиниката по пулмология и интензивното отделение към Специализираната болница  за активно лечение по детски болести “Проф. д-р Иван Митев” в София.

Преди 4 г. защитава дисертация на тема “Бронхообструктивен синдром в ранна детска възраст”. Специално за читателите на в. “Доктор” д-р Георгиева обясни как да профилактираме отключването на астма при децата. 

- Д-р Георгиева, какви са симптомите на астма?

- Астмата представлява бронхоспазъм, който се явява спонтанно и може също да отзвучи по същия начин или под действието на лекарство. При най-малките деца причинител на бронхоспазъма е вирусна инфекция, а при по-големите хлапета и възрастните обикновено са алергени. Основните симптоми на астмата са задух, учестено дишане и затруднено издишване. Кашлицата е суха, пристъпна. При някои от формите на астмата има само нощна кашлица или при физическо усилие. Астматичните пристъпи се развиват без висока температура. Ако вентолинът, който е бронходилататор, помогне пристъпът да бъде преодолян, сме  наясно, че става дума за астма, а не за банален бронхит. 

Цялото интервю с д-р Елена Георгиева четете на Zdrave.to