Живеем в свят, в който изкуственото преобладава. Онова, което консумираме обаче, дори когато спазваме здравословен хранителен режим, невинаги се оказва полезно за нас. Освен, че ни бърка в джоба, често ни бърка и в здравето! Днес насочваме вниманието ви към протеиновите барове – предпочитана храна за мнозина, които спортуват или спазват хранителни режими.

Колко здравословен заместител на храната са обаче те и до каква степен са полезни или пък вредни за организма.

Активно спортуващите хора с право говорят често за ползата от приема на протеини (те наподобяват структурни блокове за тялото). Знаете обаче, че както с всяко друго нещо, с което се прекали, води до негативни последици. Но първо нека да разберем какво са протеините.

Протеините са един от основните градивни компоненти на живите клетки и участват във всички жизненоважни процеси от метаболизма на човека. Те се набавят от животински и растителни продукти.

Разликата обаче е, че животинските протеини (месо, яйца и млечни продукти) съдържат всички незаменими аминокиселини, онези малки строителни блокчета на протеините, които се използват за милиони процеси в тялото и са така необходими за здравето ни.

При растителните протеини липсва една или няколко незаменими аминокиселини, а при някои от тях нивото на усвояемост е по-ниско. Поради тези причини животинският протеин се нарича „пълен”, а растителният „непълен”.

С други думи – животинският протеин има много по-висока биологична стойност за човека, отколкото растителният. Затова  се стремете да консумирате „пълни протеини”, за да сте сигурни, че си набавяте всички незаменими аминокиселини.

Крият ли вреда протеиновите барове и кои са подходящи за диета четете на най-полезния здравен сайт zdrave.to