Как да познаем истинските очила и как да разберем кога UV-филтърът им е фалшив и доколко това може да ни навреди? При проверка на Държавната агенция по метеорологичен и технически надзор се оказа, че 20% от проверените очила са фалшиви.

„През изминалата проверка закупихме 10 чифта очила, които изпробвахме. Те са тествани в акредитирана лаборатория. При пет чифта очила имаме разминаване в коефициента на пропускане на UV светлина. Те имат около 65% UV защита, а не както е написано върху етикета – 100%. Тези очила струват от 10 до 15 лева”, заяви в студиото на „Здравей, България” Мирослав Йотов, експерт в Държавната агенция за метрологичен и технически надзор.

И това е интересно: Силни магнитни бури докарват депресия - четете още полезни новини на zdrave.to

За петте вида очила, за които Агенцията е установила по-голямо пропускане на UV светлина, отколкото е написано върху рамката и етикета, се готви оценка на риска. Резултатите ще бъдат обявени от платформата „Rapex” на Европейската комисия за опасни продукти.

„UV лъчите са изключително вредни за нашия организъм. Те могат да увредят различни структури – роговицата, лещата, ретината и макулата. Дългогодишното подлагане на UV лъчи може да доведе до много заболявания като външно перде, кератит, катаракта или макулна дегенерация, свързана с възрастта”, коментира д-р Ана Петкова, офталмолог в СОБАЛ „Акад. Пашев”.  Според нея в някои случаи дори е по-добре да не носим слънчеви очила, вместо техните стъкла да не защитават окото.