Прекарвайки дълго време на крак, много хора усещат вечер тежест в краката, а понякога забелязват появата и на отоци. За причините за възникването им и методите за превенция ви представяме съветите на специалиста по остеопатия и краниопостурология - д-р Владимир Животов.

През 2011 г. д-р Животов завършва следването си в Института по остеопатия към Медицинския факултет на Санктпетербургския държавен университет със специалност доктор по остеопатия и мануална терапия.
Участва в ежегодните международни симпозиуми по остеопатия и в многобройните семинари по остеопатия с преподаватели от Франция, Англия и САЩ.

През юли и август 2011 г. е преминал обучение в остеопатичния център за деца в Сан Диего (САЩ), воден от Виола Фраймън, ученичка на Андрю Стила - основател на остеопатията. От 2008 г. е член на дружеството на остеопатите в Русия.

- Д-р Животов, каква е причината за появата на отоци по краката?
- Отокът е препълване на междуклетъчното пространство на меките тъкани с течности. Има три основни причини за образуването на отоци:

1. Намаляване на количеството на протеини в кръвта. Това може да се дължи или на хранителни фактори, или заради начина, по който протеинът се усвоява, или поради масивните загуби на протеини през бъбреците.

2. Увеличаване на пропускливостта на капилярите - може да се дължи, например, на алергична или посттравматична реакция, възпаление.

3. Повишаване на хидростатичното налягане в лумена на капилярите, поради което течността не се изтласква. 

Това са най-честите причини за отоците. Тя възниква в по-голямата част от случаите поради предишна травма на опашната кост. Ще кажете, какво общо има тази кост с краката? Директна!
Травмата на опашна кост води до слизане на вътрешните органи към малкия таз, след което започват да притискат венозните и лимфните съдове, както главните, така и второстепенните, през които кръвта се отича от краката. На второ място, когато опашната кост и сакрумът се изместят, получава се напрежение в мускулите и връзките на тазовия под, те започват да притискат венозните и лимфните съдове. Отоците със сърдечен произход възникват също и на фона на повишено налягане в капилярите на краката, когато сърцето не създава достатъчна скорост на движение на кръвта през тялото и тя е принудена да се застоява в долните крайници.

Как да предотвратим развитието на отоците четете в най-полезния здравен сайт Zdrave.to.