Деменцията е група от мозъчни разстройства, които причиняват проблеми с паметта и повлияват негативно на мисловните процеси. Някои от кардиналните знаци на деменция са спад в когнитивните функции и загуба на памет, което може да се отрази на ежедневните дейности, мисленето, запомнянето, ориентацията, езика, изчисляването и преценката.

“Деменцията не е част от естествените процеси на стареене. Тя засяга между 3 и 11% от населението на земята и възрастните хора между 65 и 69 г. Наследствената деменция се среща доста рядко, но е възможна. За съжаление съществува също и детска деменция. За повечето хора болестта на Алцхаймер е най-известното такова състояние. Но то не е единствено”, обяснява психотерапевтът Орлин Баев.



- Старческа деменция и старческо оглупяване - едно и също ли е, г-н Баев?
- Категорично, не. Старческата деменция е болестно състояние, макар да е широко разпространено, то не е задължително. Не е задължително, но е много вероятно да ви се случи, ако носите “бацила” в гените си. Мозъчните клетки на хората с определена генетична характеристика са склонни с напредването на възрастта да синтезират белтък, който отключва заболявания на стареещия мозък. Лек за това няма - нещата могат само да се отложат за дълго и да са под контрол. Помислете как остаряват вашите родители, вашите баби и дядовци и имайте едно наум, ако подобни неща вече са се случили в рода ви.
При старческата деменция промените са необратими. Затова е много важно в третата възраст човек да не губи социалните си контакти, да съхрани позитивната си психическа нагласа, да поддържа физическа активност. Да работи с мозъка си, да го “храни”, за да не пресъхва и без страшните диагнози на старостта. Да внимава как се храни и да се радва на всеки нов ден, който съдбата му подарява. Така като нищо може да избегне и задаващата се старческа деменция, и обикновеното оглупяване.

Цялото интервю с Орлин Баев, четете в zdrave.to