“20% от българите поне веднъж в живота си са изпадали в небезопасни за здравето психични състояния. Да ги вкараме в регистър, а още по-добре в затвора ли?! Ако слушаме тези съветници на господин министъра, репресията ще реши всичко. Не! Грижата ще помогне”, коментира националният консултант по съдебна психиатрия проф. д-р Петър Маринов, като отбеляза, че в момента в България за психичноболните не се полага никаква грижа.



“Евтиното решение е регистърът. Изключително вредно, злокачествено и опасно за развитието на психиатрията в България, но и за развитието на обществото”, посочи той, като предупреди, че ако такъв регистър бъде създаден, страната ни ще търпи много тежки удари от всички правозащитни организации.

Ефективното решение според него е да се изградят центрове, в които се полагат грижи за тези пациенти. 

“Да има медицински поглед върху тяхното състояние и не да се оплакват директори на болници, че близките им не ги искат. Близките им не ги искат, защото се изписват ненавременно, но директорите ги е страх да кажат, че не смеят да поискат повече пари от министъра за тези, които боледуват по-лошо, по-тежко, по-агресивно. Страх ги е, защото ще бъдат уволнени, разбира се”, заяви проф. Маринов.

- Проф. Маринов, увеличават ли се психичноболните у нас?

- Броят на психичноболните хора у нас не нараства. Те са толкова, колкото са били и преди. Истинските психични заболявания се дължат на генетично предопределение и няма големи колебания в бройката на пациентите, независимо от всички напрежения в обществото. За разлика от по-рано обаче, сега тези хора нямат ограниченията, които имаха навремето. Тогава лежаха непрекъснато по болници - по 40-50 дни. С промяната на системата психичноболните са оставени малко по-свободно. Възприета е западната концепция те да се вграждат в обществото и сега влизат в болница само когато организмът не може да компенсира предизвиканите от болестта нарушения.

Самите болни не искат да се лекуват. Те нямат съзнание, че не са наред - смятат, че са добре, а другите не са. Оттам се усложниха малко нещата и затова ги виждате по-често по улиците.

От друга страна, обществото стана много стресирано. Това доведе до увеличаване броя на хората с депресии, напрегнати, тревожни, готови винаги на бурни реакции. Те са хората като нас - нормални в общи линии. Техните тревожности, панически разстройства и депресии вече имат връзка с обществото, но това не са истински психични заболявания. Става въпрос за нормални хора, които временно имат определени отклонения.

- Наследствена болест ли е шизофренията?

- Шизофренията е тежко заболяване, което се характеризира с халюцинации, заблуди, параноя и тревога. Засяга около 100 000 души в България и симптомите се появяват между шестнадесет и тридесетгодишна възраст.

Някои хора живо се интересуват, доколко е вероятно шизофренията да се предаде по наследство. И с право. Хората, които имат кръвни роднини шизофреници, се опасяват, че е възможно да носят в себе си “генетична бомба със закъснител”, която може

да разруши живота на всички следващи поколения

Фактът, че психичните заболявания могат да се предадат от поколение на поколение, е известен отдавна. Затова не е учудващо, че при наличието на болен всички роднини изведнъж се превръщат в социолози генетици и започват да дават прогнози с различна степен на мрачност. Така например битува мнението, че причините за възникване на шизофренията са генетични и психичното заболяване се предава по наследство. Освен това хората са убедени, че шизофренията се предава задължително през поколение. Тоест, ако един от прародителите е болен, то внуците със сигурност ще заболеят. В действителност нещата не стоят точно така.

И до днес не е известно какво точно предизвиква появата на шизофрения. Съществуват няколко теории, сред които е и имунната. Преди няколко години се предполагаше, че за развитието на шизофрения са отговорни 74 гена. Впоследствие част от “виновниците” бяха оправдани, но за сметка на това се намериха нови “заподозрени”. Това са дефектни гени, чиито носители са болните от шизофрения.

Как протича лечението на тежката болест? Как да разпознаем и да се избавим от депресията и още любопитни въпроси към Проф. д-р Петър Маринов четете в останалата част от интервюто с него на zdrave.to