Д-р Светлозар Сардовски от “Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда“ е специалист по кардиология, инвазивна кардиология, вътрешни болести и ехокардиография (експертно ниво). Притежава академична степен главен асистент, както и европейска кардиологична диплома от Европейския борд за сертифициране. През 2007 г. е избран за Fellow на Европейското дружество по кардиология. Д-р Сардовски има редица публикации във водещи български и чуждестранни медицински списания, дълга преподавателска дейност, множество участия в специализирани кардиологични курсове и научни форуми у нас и в чужбина. Той е член на Дружеството на кардиолозите в България, на групата по ехокардиография и на Българското интервенционално дружество по кардиология. 

Какви са причините за злокачествените аритмии и защо са опасни за живота? В какво се изразява лечението и най-вече - може ли сами да си помогнем? Отговор на тези и още въпроси вижте в интервюто с д-р Сардовски.

- Д-р Сардовски, кога аритмията е опасна за живота на човека?

- Повечето хора знаят, че аритмията е неправилен сърдечен ритъм, зад което състояние обаче могат да стоят различни причини. Затова аз бих разделил аритмиите на доброкачествени и на злокачествени. Доброкачествените са относително безопасни, докато злокачествените аритмии са непосредствено опасни за живота. Освен това те са най-честата причина за внезапна смърт. Повечето от опасните аритмии се зараждат в мускулната част на камерите на сърцето. По тази причина ги наричаме камерни аритмии. Именно те нарушават помпената функция на сърцето и то спира да се съкращава и да изтласква кръв. Когато това се случи, се нарушава нормалното кръвоснабдяване на мозъка и човек изпада в безсъзнание. Ако в такова състояние до няколко минути не се възстанови сърдечната дейност, рискът от смърт е реален.  

Цялото интервю с д-р Сардовски, четете в zdrave.to