Имаме биологичен часовник и ритми. Големите температурни разлики, както през деня, така и през седмицата, водят до невъзможност на организма да се адаптира, спад на имунната защита и повишаване на заболяванията. Това заяви в ефира на "Здравей, България" д-р Гергана Николова.
"Тази игра на времето съвпадна със старта на учебната година. Децата носят и вкъщи вирусите. Летните вируси още не са си отишли - има хора с разстройство и повръщане, има вече и зимни грипове, чиито симптоми са болки в гърлото, температури и кашлица. Обостриха се заболяванията на опорно-двигателния апарат, има проблеми с кръвното налягане заради промяната на атмосферното налягане. Доста е натоварено по кабинетите. Имаме широко разнообразие от вируси, кой каквото пожелае - има го", пошегува се Николова.

И това е интересно: Ниски дози аспирин са нужни за хора с инфаркт и инсулт - четете тази и още полезни новини на zdrave.to

"Добре е да се започне една профилактика. Апелирам към пациентите, особено тези с хронични заболявания, хора на възраст, деца до 5-6 години и такива хора, които общуват с много хора - повишете имунната си защита. Излизане на открито, спорт на открито, отваряне на прозорците, проветряване, почистване на подовете и ядене на зеленчуци. Правете всичко това", каза медикът.

Тя разясни, че може да се издаде извинителна бележка и всеки лекар си преценява каква да е цената на този документ. "Навсякъде трябва да има ценоразпис. Това не значи, че бележката ще се издава без пациентът да е болен. Никой лекар обаче не би издал такова нещо на дете и не би дал касова бележка. Обидно е най-малкото срещу професията да мислите, че ей така ще дадем бележка на дете. То трябва да дойде с родител", каза докторката.