Д-р Емил Петков завършва висше медицинско образование през 1993 г. През 2001 г. придобива специалност “Урология” в “Медицинска академия” - София. Основна насоченост в работата му от 2001 г. е в областта на ендоурологията, като главната му цел е непрекъснато повишаване на квалификацията и усъвършенстване на техническите умения с цел постигане на максимално добър резултат за пациента. Кои са най-честите и най-сериозните заболявания на простатата при мъжете и как могат да се лекуват, разговаряме с уролога д-р Емил Петков.

- Д-р Петков, през последните години нашумя темата с уголемената простата при мъжете. Ново ли е това заболяван, или напоследък за него се заговори повече?
- Заболяването не е ново, напротив. Но в последните години наистина се заговори много за проблемите, предизвикани от доброкачествената простатна хиперплазия, популярна като уголемена простата. В резултат на това много повече мъже на средна възраст решават да потърсят обяснение и лечение на проблемите си, които дълго време са пренебрегвали - затруднено уриниране, болки в областта на уретрата, изтънена и слаба струя при уриниране и др. Оплакванията започват най-често след 50-годишна възраст, но през последните 10-15 години заболяването сякаш се “подмладява” и уголемена простата се диагностицира и при по-млади мъже. Възможна причина за това “подмладяване” отново е по-добрата информираност, която дават средствата за масова информация и интернет. Така пациентите по-рано започват да търсят лекар, дори при слабо изразена симптоматика.



- Кои са причините за появата на уголемена простата?
- Доброкачествената простатна хиперплазия е бавно прогресиращо заболяване, което не се проявява за месец-два, а се развива с години. Причините за появяването му не са напълно изяснени. Връзка имат хормоналният дисбаланс, който настъпва на тази възраст, начинът на хранене и на живот. Тази леко забележима прогресия е способна да “приспи” вниманието на пациентите и те да не забележат как лекотата, с която един млад мъж уринира, вече е изчезнала. Уринирането им става все по-затруднено и изисква известно напрягане, струята е изтъняла и вяла. Вечерно време започват да стават, за да уринират - първо се започва по един път през няколко вечери, после през вечер, след това - всяка нощ, докато се стигне до 2-3 пъти на нощ. Особено типично е затруднението при първото уриниране сутрин. Когато върху тези проблеми се насложи и инфекция, се появяват дизуричните оплаквания като парене, дразнене по време на уриниране. При много напреднали стадии на доброкачествената простатна хиперплазия, когато простатата вече е станала много голяма, е възможна появата на така наречените хематури - кръв в урината. Те могат да бъдат инцидентни и да стават все по-чести. Това е прогресиращо заболяване, което с течение на времето води до утежняване на симптоматиката.

- Могат ли тези симптоми да издават злокачествено уголемяване на простатата?
- Симптомите донякъде се припокриват. И при доброкачественото, и при злокачественото уголемяване на простатата, проблемите произтичат от увеличения й обем, който притиска пикочния канал и затруднява уринирането. Разликата идва след хистологичното изследване на простатата чрез биопсия. Показание за нея дават повишените стойности на туморния маркер на простатата - ПСА.

- По телевизиите вървят десетки реклами, които твърдят, че може медикаментозно да се стопи обемът на уголемената простата. Доколко това е вярно?
- За да се предприеме адекватно лечение, първо трябва да бъде поставена точна диагноза. Което означава, че първо трябва да бъде установено увеличението на простатата, после да се докаже дали то е доброкачествено или злокачествено. Лечението в двата случая е съвсем различно. В този смисъл самолечението с рекламирани лекарствени продукти или хранителни добавки не е препоръчително. След поставянето на вярната диагноза е важно да се установи тежестта на заболяването, дали има съпътстващи заболявания и спрямо това да се предприеме адекватно лечение. Съществуват няколко групи медикаменти, като в различните стадии на заболяването са подходящи определени лекарства. Има лекарства, които могат да намалят обема на простатата. Те обаче не винаги действат. Могат да въздействат до определена степен. Лечението с лекарства се предприема в по-ранен стадий на заболяването. Основното лечение при вече изразено уголемяване на простатата е по оперативен път. Лекарственото лечение дава по-скоро медикаментозно поведение. Когато лекарствата вече не са способни да дадат необходимия комфорт и качество на живот на пациента, когато той започне да задържа урина в пикочния мехур след изхождане, тогава се прибягва до оперативно лечение, което цели отстраняване на тази част от простатата, която пречи на уринирането.

Как се премахват камъните в бъбреците, каква е превенцията и рисковете при уголемена простата, четете в останалата част от интервюто с д-р Петков в най-полезния сайт zdrave.to