Кои инфекциозни заболявания върлуват през това време на годината? Отшумяха ли напълно летните чревни инфекции? Имат ли сезонност заболявания като варицелата и скарлатината? Очаква ли ни по-тежка грипна епидемия? По тези и още въпроси разговаряме с проф. д-р Марияна Стойчева-Въртигова, дмн - специалист по инфекциозни болести.
Тя е началник на инфекциозната клиника в Университетската болница “Св. Георги” и преподавател в Медицинския университет в Пловдив. Проф. Стойчева е в ръководството на Дружеството по инфекциозни болести у нас.  

- Проф. Стойчева, в средата на есента и преди началото на грипния сезон какви инфекции върлуват в момента. Кои са най-честите ви пациенти?
- В момента е бумът на хепатит А. Той има изразена сезонност и обикновено по това време на годината заболеваемостта нараства. Така е и тази година, имаме твърде много болни с хепатит А - предимно деца в училищна възраст заради по-честите контакти със започване на учебната година. Този вирус се предава по фекално-орален механизъм, т.е., вирусът се излъчва от изпражненията.

Затова заразяването най-често се случва по контактно-битов път при контакт с болни. Недотам добрата лични хигиена, струпването на повече хора на едно място, лошата санитария имат голямо значение за възникване на това заболяване. Това е най-лекият вирусен хепатит, другите типове протичат по-тежко. При хепатит А няма хронифициране, т.е., разболяването завършва с пълно оздравяване и фаталните случаи наистина са много редки.  

- А срещат ли се все още т.нар. летни вирусни инфекции  или вече отшумяха напълно?
- Не, не са отшумели. И през есента някои чревни инфекции имат своя бум. Това са хранителните отравяния, просто защото температурите навън уж не са много високи и част от хранителните продукти не се съхраняват в хладилник. Хората решават, че могат да ги оставят навън, но когато тези хранителни продукти са контактирани със стафилококи най-вече, а не се държат в хладилник, стафилококите в тях се размножават. Те отделят токсини и когато хората консумират такава храна, заболяват много бързо. Само няколко часа след консумацията на такива храни получават повръщане и болки в корема. 

Най-често тази отравяния са свързани с консумация на сиропирани сладкарски изделия, които се съхраняват извън хладилника. Толумбички например и други подобни сладкиши. Стафилококите много обичат захар и предпочитат тези хранителни продукти. Опасни в това отношение са и някои салати, например картофена салата, различни пасти също, които са предварително подготвени и не се прибират в хладилника. Затова, въпреки че времето навън изглежда по-хладно, на обяд става доста топло и ако такива продукти и храни се съхраняват извън хладилника, това е рисков момент за развитието на стафилококи. Дизентерията също се среща и през есента, затова нека читателите имат предвид тези опасности.  

Koe e характерно за скарлатината и какво очаква от грипния сезон д-р Марияна Стойчева-Въртигова четете на най-полезния здравен сайт zdrave.to