MOVEMBER – кампанията за превенция рака на простатната жлеза стартира днес в столичната болница „Хил клиник” на бул. Пушкин 71. До края на ноември уролозите на „Хил клиник” ще предоставят безплатно второ мнение на всички пациенти с простатен карцином, за профилактичен преглед на простатата цената е намалена наполовина.

„Рискът от рак на простатата е много висок. Това е най-честото раково заболяване при мъжете и второ по смъртност след рака на белия дроб, коментира урологът д-р Георги Георгиев. И тъй като в първите години от развитието на рака на простатната жлеза няма никакви симптоми, единственият начин за профилактика е мъжете след 50-годишна възраст да идват на прегледи всяка година. На прегледи се налага да идват и мъже в по-ранна възраст, на които баща, дядо, чичо или брат е имал простатен карцином. Когато вече има симптоми, ракът е в напреднала фаза и лечението му е много трудно. Недопустимо е мъже на 45 – 50 г. да идват с оплаквания, с напреднал рак на простатата.”

Ръководителят на операционния екип на „Хил Клиник” д-р Фернандо Санча представи новостите в диагностиката на рак на простатата, като изтъкна предимствата им в сравнение с досегашната практика в урологията. „Когато пациентът имаше висок простатоспецифичен антиген (PSA), се правеше биопсия на сляпо, тъй като ултразвуковото изследване не може да разграничи нормалната тъкан от тумора. По този начин от 10 пациенти петима бяха реално с рак, но ние го установявахме само при двама от тях. При това биопсията се правеше през ректума, което е свързано с риск от инфекции. В момента правим единствената в България 3D фюжън биопсия на простатната жлеза, при която са преодолени недостатъците на старите методи. Прицелната фюжън биопсия на простатната жлеза представлява истинска революция в диагностика на рака. Тя като с детектор открива подозрителните за злокачествен процес зони и лекаря взима хистологични проби точно от тези места. По този начин избягваме нуждата от повторна биопсия, няма риск от инфекции, защото пункцията се извършва през перинеума отпред, а не през ректума”, обясни д-р Санча на пресконференцията.

Доц. Камелия Генова – специалист по образна диагностика, уточни, че с помощта на ядрено-магнитния резонанс (ЯМР) се прави специфично за простатната жлеза мултипараметрично изследване. То открива точно кои възли са злокачествени. Същевременно с ЯМР се прави и стадиране на рака според това дали туморът е проникнал в съседните тъкани и лимфни възли. Това изследване се използва и за проследяване ефекта на лечението.
„Биопсията е безкръвно, безболезнено и бързо изследване, комфортно за пациента”, добави д-р Боцевски.

В последните шест месеца фюжън биопсии са направени на 50 пациенти на „Хил Клиник”, обяви урологът д-р Георги Георгиев. „На практика нямаме пациент със съмнение за рак на простатата, който да не сме диагностицирали правилно. Така сме сигурни, че ще помогнем на пациентите. А при нас идват и мъже, на които в други лечебни заведения са правени по 2 – 3 биопсии без да им открият рак, въпреки че простатноспецифичният антиген се покачва. Едва с фюжън биопсията при нас им поставяме диагнозата и назначаваме терапия”, коментира д-р Георгиев.

„При вече открит рак правим лапароскопски радикално отстраняване на простатната жлеза, обясни основното лечение д-р Горан Деримачковски. Операцията се извършва през пет отворчета в коремната кухина и така е щадяща за пациента. Можем да го изпишем на третия или четвъртия ден от лапароскопската интервенция и да се върне бързо на работа. По време на операцията сме максимално прецизни, защото имаме многократно увеличение на образа. Така намаляваме и риска от усложненията – еректилна дисфункция и изпускане на урина, които се получават при отворените операции.


Мара КАЛЧЕВА