Свещеният месец Рамадан започна призори в събота за мюсюлманите по целия свят. В следващите 30 дни, вярващите трябва да се въздържат от конкретни храни и алкохол, да извършват актове на благотворителност и да четат откъс от Корана всеки ден.
По време на Рамадан, хората трябва да контролират гнева си, да се държат достойно, да вършат добри дела: за да угодят на роднини и близки, да помогнат на хората в неравностойно положение, да упражняват социална дейност, да подобрят живота на обществото, да учат и да споделят знанията си с другите. Това е деветият месец от мюсюлманския календар.

Постът се спазва в памет на Пророка Мохамед. Той започва с изгрева и завършва след залез слънце – сутрешното хранене се нарича сухор, а вечерното - ифтар. Който пропусне ден от поста, е длъжен да го компенсира до следващия Рамадан. Освен задължителните молитви, мюсюлманите изпълняват и доброволна молитва – таравих. За предпочитане е тя да се осъществява колективно в джамията или, когато това не е възможно, у дома със семейството. От особено значение е една от последните нощи на Рамадан - Лайлат Ал-Кадр, в която се смята, че Мохамед е получил първите сури от Корана.

Тогава вярващите искат прошка от Аллах за греховете си. В последните ден от месеца мюсюлманите внасят данък в полза на бедните и хората в неравностойно положение под формата на пари или хранителни продукти. В края на поста се чества един от най-големите религиозни празници - Курбан Байрам. Тази година той започва на 25 юни и, по традиция, ще продължи 3 дни. Част от вярващите посещават Мека, а останалите извършват подобни на тамошните ритуали у дома.

В началото да деня се принася в жертва агне или друго животно, а част от приготвеното месо се раздава на бедните. Преди жертвоприношението се четат специални молитви, пише БГНЕС.