Въоръжените сили на Китайската народна република (КНР) в близко бъдеще ще притежават най-съвременните нападателни и отбранителни системи, съобщава изданието EADaily, цитирано от Фокус.

Втората икономика в света стигна до това ниво благодарение на „бурната си модернизация в последните години“. Стратегическа цел на този възход е качественото подобряване на боеспособността на китайската армия и обединяването на Тайван с КНР. За това пише докладът на Разузнавателното управление на Министерството на отбраната (РУМО)на САЩ. Той беше публикуван на 15 януари.

По данни на американското разузнаване, плановете на континентален Китай за обединяване с Тайван, както и продължаващото напрежение в в Южно-Китайско море, са принудили Пекин да разработи нападателни и отбранителни системи, които ще позволят да се неутрализират действията на „външните сили“ в района.

Разходите за отбрана на КНР в 2018 година надхвърлят 200 милиарда щатски долара, което е три пъти повече в сравнение с 2002 година. Отбранителния бюджет на САЩ надвишава 700 млрд щатски долара, но значителна част от него се насочва към научни изследвания.

В същото време КНР спестява от военни разработки, като копира чужди технологии, които закупува, но получава и по незаконни пътища, отбелязват аналитиците на РУМО. Както отбелязва генерал лейтенант Робърт Ашли, ръководител на РУМО, «Китай пренасочва финансиране и усилия към това на всяка цена да получи (военните) технологии.

Вътрешните закони принуждават чуждестранните партньори в съвместните с китайците предприятия да споделят своите технологии, за да получат достъп до китайския пазар“.

По данни на военното разузнаване на САЩ, Народната освободителна армия на Китай (НОАК) сега има на разположение крилати ракети, които могат да се изстрелват от въздушни и морски платформи. Те са способни да поразяват цели на разстояния от хиляди километри от базата си. Пекин създаде антикорабни ракети, които са предназначени да нанасят удари по самолетоносачи