Израелските ВВС продължават да анализират причините за поражението на 10 февруари на F-16 от сирийска ракета от комплекса С-200. Експертите обаче продължават да се удивяват защо за този бой не е създаден елемент на внезапност и изненада, както и защо не е използван най-новия изтребител F-35I, изпълнен по технологията „стелт”.
В началото на декември 2017 г. израелските ВВС обявиха началната оперативна готовност на първите свои 9 броя F-35 в южната авиобаза „Неватим”. Това стана след проведена интензивна подготовка на пилотите, съобщи Defense News. Нито един от боеготовите F-35 така и не взе участие в ракетно-авиационния удар по иранския център за управление в Централна Сирия.
 
Очевидно е, че израелските ВВС в първата атака не са оценили правилно обстановката и не са очаквали толкова ефикасен отговор от сирийската ПВО. Защо обаче нито един от F-35 не получи задача дори когато втората сирийска вълна нанесе по 12 сирийски и ирански обекта в отговор на унищожения F-16?
 
Анализаторите не изключват възможността скъпоструващите „стелт” F-35 действително да са прекалено ценни за използване в такива случаи. Или е възможно израелските ВВС все още да не са достатъчно уверени в самолета или се съмняват дали е достатъчно овладян от пилотите?
 
Бивши служители от израелските ВВС формираха списък от многобройни обяснения и догадки. Освен недостатъчния опит в експлоатацията на F-35, е формулирано и предположението, че все още не са в достатъчна степен интегрирани към самолета произведените в Израел авиационни средства за поражение.
 
Изказана е и версията, че е възможно Вашингтон да е възпрепятствал или направо да е наложил вето за използване на самолета поради загриженост, че руски и ирански специалисти в Сирия могат да съберат информация за радиолокационния „портрет” на изтребителя.
 
Израелският бригаден генерал в оставка Абрахам Ассаел, генерален директор на Института за въздушно-стратегически изследвания, е единственият високопоставен чиновник, който се съгласил да говори по темата лично от свое име.
 
Според бившия пилот-изтребител, нямало причини да рискуват подобен „стратегически актив” като как F-35 против незначителна по важност цел дори от оперативна гледна точка.
 
Абрахам Асаел обърнал внимание и на малкия брой F-35 във ВВС на Израел, на засега оскъдния опит от късия процес на експлоатация на самолета.
 
Превод и редакция: БЛИЦ