Италианският град Матера, който през тази година си поделя с Пловдив ролята на културна столица на Европа, тържествено откри своята програма, предаде Дойче веле. Гост на празничната вечер е премиерът на страната Джузепе Конте.

 

Културната програма на Матера, която ще продължи 48 седмици, включва няколкостотин събития - концерти, изложби, конкурси и други прояви.

Нейното мото е "Отворено бъдеще". Организаторите ще търсят отговори на въпроса как културата може да помогне за по-доброто бъдеще на Европа.
За откриването бяха построени четири сцени, две от които ще останат през цялата година.

Конте подчерта голямата отговорност на Матера като първия южноиталиански град, който е обявен за културна столица на Европа.

Градът, населяван от около 60 хиляди жители, от 1993 г. е част от Световното наследство на ЮНЕСКО. Старата част на Матера е издълбана в скала, затова е наричана "западния Йерусалим". 
Градът, който е със 7000-годишна история, е сред най-старите в света редом със сирийския Алепо и разположения на Западния бряг Йерихон.

Именно скалните жилища го правят толкова ценен за културната история на света, но до съвсем неотдавна е бил смятан за "позорното петно на Италия" заради това, че голяма част от хората живели "в пещери".
Скалният комплекс включва къщи, черкви и манастири, издълбани в гранита, характерен за района.

След Втората световна война се изграждат нови квартали и хората се преселват в тях. Пещерните жилища са изоставени, докато туристическият бранш не ги преоткрива. Междувременно те са превърнати в луксозни хотели и всяка година привличат туристи от цял свят. Ръководителят на фондацията "Матера 2019" Паоло Вери разказва, че от 2011 година насам броят на туристите в Матера е нараснал четирикратно.

"Този подем ни изненада и обезпокои. Затова разработихме стратегия, която може да бъде полезна и за други градове, които страдат от масовия туризъм. Ние гледаме на хората, които идват при нас, не като на туристи, а като на "временни наши съграждани". По време на престоя си в Матера всички получават "паспорт" и посетителите стават част от града. Ние искаме да насърчаваме диалога между хората, които живеят тук, и посетителите на града. Не искаме да предоставяме града само на хората, които предлагат Airbnb (нощувка със закуска), защото градът ще загуби своята идентичност." - споделя Вери.

"Матера може да стане пример за подражание на много малки градове в Южна Европа. Ние открихме отворено училище за дизайн и събрахме много нови идеи за оформлението на града." - допълва ръководителят на фондация "Матера 2019".

Той припомня, че 2019 г. е много важна година за ЕС. През март предстои Брекзит, през май пък са изборите за Европарламент. Чрез културата искаме да дадем своя принос за бъдещето на Европа, уверява Паоло Вери.