Астрономите за първи път откриха небесно тяло с радиус 1,3 километра на края на Слънчевата система. Съществуването на такива обекти, които са междинна връзка между натрупванията на прах и лед и пълноценни планети, беше предсказано преди 70 години, но засега подобни зародиши на планетите в Слънчевата система не са наблюдавани, съобщава Phys.org.

Намереният обект се намира в пояса на Еджуорт-Койпер, който е на 30-55 астрономически единици отдалечен от Слънцето, т.е. той се намира извън орбитата на Нептун. Най-известното небесно тяло в този район е Плутон. Смята се, че поясът се състои от обекти, останали след формирането на планетите. Поради малкото количество слънчева светлина, астероидите и кометите в тази част на Слънчевата система са се запазили такива, каквито са били преди милиарди години.

Обекти с радиус от един километър, разположени на такова разстояние, са много трудно видими, така че астрономите са използвали метода за намиране на звезди, които са закрити от астероид и затова за кратко време намаляват яркостта си. Откриването на такова небесно тяло потвърждава хипотезата, според която планетазимите - зародишите на планетите - достигат малки размери на ранен етап и след това бързо увеличават своята маса, превръщайки се в големи обекти.

Превод и редакция: БЛИЦ