От момента на излизане на Литва от състава на СССР през 1990 г. до 2016 г. населението на страната е намаляло от 3,7 под 2,8 млн души. Основната причина е миграцията и ниската раждаемост. В този контекст обаче се вписват и 35 000 самоубили се, съобщи ELTA. Според агенцията, на едно самоубийство се падат почти 20 опита за суицид, твърдят изследователи от университета във Вилнюс.
Изследване на психолога от университета Саид Дадашев показало, че уязвимостта на самоубийците е повишавана от травмиращ опит и някои особености на характера: ниска самооценка (считащи се за неуспешни, за нищо не струващи неудачници и бреме за околните), имащи по-големи очаквания от живота, с пасивна стратегия за решаване на проблемите.
 
Според изследователя, за появата на мисъл за самоубийство спомагал стресът, смърт на близките, прекомерно натоварване в работата, финансова уязвимост, психически и физически проблеми със здравето, безработицата и трудности при намиране на работа.
 
Към по-бързото преминаване от мисъл към действие спомагало достъпността от начин за самоубийство, ограничена социална помощ, състояние на алкохолно опиянение. Литва държи световен рекорд по употреба на алкохол за жителите над 15 г. – над 18 л. „чист алкохол” (100%)
 
През май 2018 г. отчетът на СЗО, посветен на профилактиката на психическото здраве, показал, че Литва излязла лидер в Европа по брой на самоубийства годишно – почти 33 на 100 хиляди. (За Латвия – почти 22 души, Естония – 19) Световният рекорд принадлежи на Шри Ланка с 35 души на 100 хиляди.
 
В Европейския регион се падат годишно по 14 самоубийства на 100 хил души, в България е средно 10 души на 100 хиляди (по двама на ден).
 
Превод и редакция: БЛИЦ