На 18 март и в България са проведени избори за президент на РФ, като изборни секции са организирани в повече от 20 селища – не само в големите градове, но и в по-малки като Банско, Дупница, Самоков, Карлово, Несебър. Репортаж по темата публикува днес, 20 март, кореспондентът на Федералната агенция за новини руски журналист Владимир Тулин.
Журналистът припомня еволюцията в отношенията между двата народа – срамът от пиянските изцепки при Борис Елцин, когато беше срамно в България да признаеш, че си руснак; при управлението на Владимир Путин обаче в България нахлу поток туристи, а 25 хиляди трайно се заселиха тук.
 
Тулин заварил пред генералното консулство във Варна микробус със скучаещи жандармеристи, които принудително бездействали поради липса на проблеми. В сградата имало маса, откъдето можело да се купят сувенири.
 
Извън сградата сред малка група хора се откроявала фигурата на генералния консул на РФ във Варна Сергей Лукянчук. Той съобщил, че във Варна живеят само една четвърт от пребиваващите трайно у нас руснаци – 6500 души, но имоти притежават стотици хиляди. Лукянчук споделил, че за съжаление руснаците си спомнят за консулството във Варна само когато имат проблеми, а това не е често. А могат да го направят и чрез Интернет.
 
На избирателния участък единственият наблюдател бил Максим Суслов, представлявал интересите на Ксения Собчак. Той твърдял, че не видял никакви нарушения в секцията.
 
Междувременно се появили екипи от най-големите български телевизии - btv и Nova. Те помолили Тулин за интервю, по време на което попитали дали неговото гласуване е свързано с последните изменения в международната обстановка. Журналистът използвал случая да изрази благодарност на българските власти, които за разлика от Украйна не препятстват гласуването на руски граждани.
 
Кореспондентът на riafan.ru отбелязал, че изборите в почетното консулство в Пловдив „приличаха на празник”. На входа ансамбъл пял руски песни. Почетният консул Георги Гергов и движението на русофилите „Капитан Петко Войвода” организирали почерпка с руска водка, сандвичи с хайвер и сладкиши. После там пристигнал руският посланик в страната Анатолий Макаров.
 
Репортажът на Владимир Тулин като цяло е скучен, както подобава на много добре протичащи избори – организирани от руската страна и пълно съдействие от българската.
 
За внасяне на поне малко пикантерия се вмъква, че българските медии не отразили ексцесиите в Украйна. После btv акцентирала в деня на изборите за „стотици сигнали за нарушения” в Русия, как Московски съд блокирал достъп до 99 страници в руската социална мрежа „ВКонтакт”, призоваващи да не се гласува на изборите, как Алексей Навални призовавал за бойкот на изборите.
 
Накрая журналистът се опитва да се върне в „правия път” като цитира публикация на „Стандарт”, че „Путин счупи рекорда си”, след като за него гласували над 55 млн души, а при предишните избори - 45,6 млн души.
 
По телевизия btv Асен Агов заяви, че между четвъртите мандати на Путин и Елцин разликата е там, че с всеки следващ мандат Меркел е с все по-лоши резултати, докато Путин е с все по-добри.
 
Цитира се и работилия в Москва български журналист Валери Тодоров: „Руснаците зад граница, дори и в САЩ, гласуваха предимно за Путин. Защо? Защото тази антируска кампания, която се разрази и беше действително против избирането на Путин, беше разгадана от руснаците”.
 
Като цяло репортажът е малко скучен и типичен за отразяване на спокойни и добре провеждани избори. За разнообразие руският журналист на моменти се опитва да остроумничи за сметка българската държава, но не в граници да се правят драми. Публикацията запази оригиналното заглавие.
 
Публикацията е подготвена от Ганчо КАМЕНАРСКИ, БЛИЦ